» 
»
 

Havasız ortamlar soğuk havadan daha tehlikeli!

Kış aylarının gelmesi ile havaların iyice soğuması nedeni ile üşüyerek hasta olma endişesi ile cam kapı açmayan kişilerin daha kolay hastalığa yakalandığı açıklandı.

Bil hassa grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların artış gösterdiği bu aylarda çocukların hastalıklardan korunması adın en büyük görev ebeveyn ve öğretmenlere düşmekte... Kat kat giydirerek çocukları soğuktan korumak yerine ev sınıf gibi ortamların havalandırılması hasta olmamalar adına daha bütük bir önem arz etmektedir.

Çocukların bulundukları ortamın havalandırılmasının hastalıkların yayılma ve oluşun hızını düşürmek için en önemli etken olduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uz. Dr. Recep Bozkurt, çocuklarda soğuk algınlığının nedenleri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler aktardı.

En çok yapılan yanlışlardan birinin de soğuk algınlığı gibi boğazda rahatsızlık hissi, öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı belirtilerinin baş gösterdiği gripte soğukta üşümemek adına kapalı kalınan ortamların virüslerin bulaşma hızını arttırdığını ifade etti.

Çocuklar virüs almadıkları sürece soğuk algınlığına yakalanmadıklarının altını çizen Bozkurt, çocuklara aşırı kalın giysiler giydirilse bile, virüs ile karşılaştıkları sürece soğuk algınlığı riskine maruz kalacaktır ifadelerini kullandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *