» 
»
 

Hawai’deki Kilauea yanardağının patlama görüntüleri yayınlandı

Amerika Birleşik Devletlerinden biri olan Hawai Adasında bulunan Kilauea yanardağı içerisindeki kinetik enerjiyi hiç düşürmeden 34 yıldır lav püskürtmeye devam ediyor. Öte yandan bu dağa olayı ilginç görüntülere sahne oluyor.

Dünya çapında önemli araştırmalara imza atan ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), Hawai adasında bulunan ve halen faliyette olan Kilauea yanardağının patlama görüntülerini yayınladı. USGS'de görev yapmakta olan araştırmacıların çaptığı açıklamalara göre, Hawai’nin en etkin yanardağı olan Kilauea yanardağının 1983’ten beri düzenli olarak lav püskürttüğünü kaydedildi.

Kilauea yanar Dağı Amerika Birleşik Devletleri’ni çevreleyen ve Büyük Okyanusta bulunan adalardan oluşan Hawaii’nin güneyindeki Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı bölgesindeki alanda yer alan 1247 metre yükseklikte bir kalkan volkandır.

Öte yandan Kilauea yanar Dağı aynı zamanda Hawaii Adaları'nı oluşturan beş volkandan en aktifidir. Bu yanardağın 300.000 ile 600.000 yaş aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

1983 yılından bu yana ara ara faaliyete geçen ve dünyanın en aktif yanardağları arasında gösterilen Kilauea, yakınında bulunan birçok yerleşim birimine zarar vermiştir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *