» 
»
 

Haymana termal suyu içeriği ile sağlık ve şifa kaynağı

Haymana termal sularının hem bazı hastalıklara iyi geldiğini hem de güzelleştirici etkisi olduğunu söyleyen Haymana Belediye Başkanı Turgut, bu suyu dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını ifade etti.

ANKARA - Haymana'nın şifalı termal sularının cilt gençleştirici, yaşlılık geciktirici gibi özelliklerinin yanında ayrıca romatizma, kalp ve kan dolaşımı, nevralji, solunum yolu, kadın hastalıkları ve sinirsel hastalıklar gibi hastalıklara da iyi geldiğini belirten Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, bu su içildiğinde mide, karaciğer, safra kesesi ve pankreas üzerinde de etkili olduğunu dile getirdi.

İstanbul'da sunuculuğunu Ayşenur Yazıcı'nın yaptığı toplantıda Haymana termal suyunu anlatan Turgut, köklü bir geçmişe sahip olan Haymana'ya hak ettiği değerin verilmesi için ulusal ve uluslararası platformlarda kaplıca sularının tanıtılmasını amaçladıklarını ifade etti. Turgut, "Haymana'ya Hoşgeldin" kampanyası ile Haymana kaplıca turizminin güçleneceğini ve ekonomik bir katma değer oluşturacağını kaydetti.

Haymana termal suyunun hem banyo kürü hem de içilmesi suretiyle pek çok olumlu etkisi olduğunu dile getiren Turgut, içeriğinde bikarbonat, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbondioksit bulunduğu bilgisini paylaştı.
İlçede 10 özel sektör 3 belediyeye ait olmak üzere 13 tesis bulunduğunu kaydeden Turgut "Bugün dünyada önemli bir turizm faaliyeti haline gelen kaplıca termal konusunda çok önemli bir yere sahip olan Haymana, özellikle son yıllarda cilt gençleştirici özelliğinin daha da yayılmasıyla kadınlardan daha çok talep görmeye başladı. Amacımız, dünyanın en iyi kaplıca suyu olan Haymana şifalı sularımızı dünyaya tanıtmak." ifadelerini kullandı.

HAYMANA SUYU BİLİMSEL VERİLERE GÖRE EN İYİ TERMAL SU

Haymana suyunu bilimsel verilerle açıklayan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji Hidroklimatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, Haymana'daki kaplıca suyunun içeriğinde bulunan karbonat, florür, krom, bakır, çinko, kalsiyum ve magnezyumun cilt için en ideal bileşim olduğuna dikkat çekti. Cildi besleme ve gençleştirme özelliği ile dünyanın en iyi ve birinci suyu olduğunu ifade eden Karagülle, Haymana termal suyunun Roma,Bizanas, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde da şifa dağıttığını, romatizmal hastalıklardan metabolizma hızlandırmaya kadar çok sayıda soruna çözüm getirdiğini ifade etti. Cilde ışıltı kazandırmasının yanında yaşlanma karşıtı özelliğiyle de bu suyun öne çıktığını kaydeden Karagülle, "Haymana suyundaki çinko, krom ve bakır değerleri ile cilt fonksiyonu desteklenir. Cilde en iyi dengeyi sağlayan ve birbirini destekleyen mineraller kalsiyum ve magnezyum minerallerindeki orandır." şeklinde konuştu.

HAYMANA SUYU NELERE İYİ GELİYOR?

30 ülkeyi kapsayan Uluslararası Şifalı Su Kaynakları Araştırma Merkezlerinin çalışmasında Haymana Termal Suyu dünyanın en kaliteli termal suyu olarak dikkatleri çekti. Ciltte yaşlanmayı geciktirici özelliğie sahip olan bu su Haymana'da 2 bin kişilik yatak kapasiteli termal tesislerde sağlanıyor.

Haymana'nın en önemli geliri termal turizm. İlçede fizik tedavi merkezleri de bulunuyor. Artık Haymana anti-aging ve wellness turizmi için de gözde yerler arasına girmeyi başardı. İlçede Medrese, Seyran ve Cimcime Sultan Kaplıcaları olmak üzere 3 belediyeye ait tesis ile 10 adet özel tesis bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *