» 
 

Hazırlanmış Kira Gelir Beyanname Sistemi bugün hizmete girdi

Kira geliri olan vatandaşların vergi dairelerindeki kuyruk çilesinden kurtarıp ev rahatlığında internetin bulunduğu her yerde kira gelir beyanında bulunmalarını sağlamak amacıyla elektronik sisteme geçiş yapıldı.

Kira geliri olan vatandaşların vergi dairelerindeki kuyruk çilesinden kurtarıp ev rahatlığında internetin bulunduğu her yerde kira gelir beyanında bulunmalarını sağlamak amacıyla geliştirilen 'Önceden Hazırlanmış Kira Gelir Beyanname Sistemi' bugün itibariyle hizmete girdi.

Bu sistem süreci hızlandırmak ve vergi tahsillerini daha sistemli bir şekilde gerçekleştirmek için hayata geçirildi. Vatandaşlar vergi dairelerine gitmeye gerek kalmadan evlerinin rahatlığın da kira beyannamesinde bulunabilecek. Bu sistemde elle hazırlanması gereken bir takım verilerin internet ortamından otomatik bir biçimde hazırlanmasıyla inretnet ortamından kira beyanında bulunabilmesi sağlanacak.

1.5 milyon kişiyi ilgilendiren bu uygulama ile kira gelirlerinin beyanında artış olacağı ve sürecin daha hızlı işleyeceği düşünülüyor. Az zamanda daha çok kira gelir beyanının sistematik bir şekilde yapılması planlanıyor.

Bu sistemle yurt dışındaki vatandaşlar da kira gelir beyanında bulunabilecekler. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamalara göre kira beyannamesinin kapsamı da genişletildi. Artık sadece kira için bu sistemle ücret, menkul, sermaye iradı ile diğer kazanç iradları da bu şekilde beyan edilebilecek.

Bu sistemle internet üzerinden beyanname veren vatandaşlar otomatik hesaplama sonucu kendilerine bildiren vergi borçlarını da bankamatikler aracılığıyla kredi ve banka kartlarıyla ödeyebilecekler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *