» 
»
 

Hepatit'ten korunmanın yolları ilk olarak aşı olmaktan geçiyor

Uzman Dr. Doğaç Uğurcan birden fazla türü olan Hepatit hastalığının ne olduğunu ve nasıl korunmamız gerektiğini açıkladı. Peki Hepatit nedir? Nasıl korunuruz?

Medicana Konya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Doğaç Uğurcan, kronikleşen hepatitin tedavi edilmemesi durumunda siroz ya da karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıkları tetikleyebileceğini belirtti.

Halk arasında sarılık olarak bilinen hepatit hastalığının Türkiye için çok önemli bir hastalık türü olduğuna işaret eden Uğurcan, coğrafya itibariyle hepatitin yüksek görüldüğü bir bölgede bulunduğumu belirtti. Hepatit hastalığının halk dilinde karaciğer iltihabı olarak bildiğini aktaran Uğurcan, mikrobik enfeksiyon olan hepatitin bulaşıcı bir hastalık olduğunu bu yüzden de bu konuda dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Dr. Uğurcan, hepatitin en çok görülenlerinin A,B,C türleri olduğunu belirterek, hastalığın tanısı ve tedavisi hakkında da bilgiler verdi. Bunların mikrobik hepatit türleri olduğunu söyleyen Uğurcan, onun dışında nadir rastlanan hepatit türleri de bulunduğunu ama bizim için en büyük tehlikenin A,B ve C türleri olduğunu ifade etti. Genellikle herhangi bir bulgu vermeden de rahatlıkla teşhis edebilen bu hastalığın tam anlamıyla teşhisini yapmak için mutlaka kan tahlili yapılması gerektiği bilgisini de paylaşan Uğurcan, sadece hastayla görüşerek teşhis etmenin pek mümkün olmadığını ifade etti. Yapılacak tahlillere göre ise hastalığın ilerleme derecesine göre de gerekli tedavileri uygulanıyor. Hepatit için en etkin korunma yöntemi aşılanmak diyen Uğurcan, Hepatit B ve C daha çok kan ya da cinsel temasla bulaşabiliyorken Hepatit A’dan korunma yöntemi olarak açık satılan gıdalardan kaçınılması ve hijyene çok önem verilmesi gerektiğine dikkati çekti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *