» 
»
 

Her binaya otopark zorunluluğu geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şehirlerdeki otopark sıkınıtısını çözmek için her binada her daireye en az bir otopark zorunluluğu getiriyor.

Şehirlerde yaşanan sıkıntıları çözmek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir dizi önlemler almaya başladı. Yayınlanan yeni yönetmelik gereği her dairede bir otopark zorunluluğu olacak. Daha önceki sistemlerde 3 daire 1 araçlık otoparkı ortak kullanırken bu sistem değişti ve her daireye 1 otopark kullanma zorunluluğu getirildi. Bakanlığın bodrum katlara otopark projesi ise hayata geçmek üzere. Böyle olunca bodrum katlarda bina ihtiyacının iki katını kapsayacak şekilde otopark inşa edilebilecek. Eğer binalar zemin kata market ve benzeri dükkan koyacaksa bu sefer yine araç yükünü kaldıracak şekilde otoparkı projelendirmesi gerekecek. Binaların otopark yapımında kriterlere uymayanlara ise ruhsat verilmeyecek. Bu konu hakkında sert tedbirler alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her binaya otopark zorunluluğunu mecbur tutacak. Ticari bölgelerde ise durum daha farklı. Bu bölgeler otopark yapmak için plan üzerinde bir değişiklik yapmayacak. Bodrum katlar otoparka teşvik edilecek ve her daireye 2 araçlık otoparka kadar da izin verilecek. Bu arada her daireye 20 metrekare için, yine her daireye 40 metrekare için ilavelerde yapılması mümkün olacak. 

MARKETLERE DE OTOPARK ZORUNLULUĞU

Eğer müteahhit projede bodrum kata dükkan veya market koyacak olursa yine otopark zorunluluğu gelecek. Yapılacak dükkanın araç yükünü kaldırması da hesaba katılacak. Binalarda otopark için yer ayırmayanlar ise ruhsatta sıkıntı yaşayacak. Binalarda otoparkların arsaların bahçeleri ve yol cephelerine 3 metre mesafesi olan alanlara kadar yapılmasına müsaade edilecek. 

MEKANİK OTOPARKLARA KATLI SİSTEM GELİYOR

Yine Otopark yönetmeliğinde Japonya'da kullanılan demirden  yapılan çok katlı mekanik otopark uygulanacak. Altyapısı hazırlanan otopark için ise 2 bin 500 Euro ile 15 bin Euro arasında bir bütçe ayrılacak. Bu arada meydanlar ve parklar gibi alanlarında altı otopark olarak değerlendirilebilecek. Önceden belediyeler bu alanlara paralı otopark yaparken, yeni düzenleme ile her daireye daha düşük maliyetlerle otopark yapma imkanı da doğmuş oldu. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *