» 
»
 

Her dört kişiden biri yüksek tansiyondan ölüyor! Tansiyon nedir?

Ölümlerin her dördünden biri yüksek tansiyondan dolayı gerçekleşiyor. Yüksek tansiyon böbrek yetmezliğinden, beyin kanamasına ve ani inmelere kadar neden olabiliyor. Peki ölümlerin yüzde 25'ini kapsayan yüksek tansiyon nedir? Tansiyona ne iyi gelir?

Ani felçlere, böbrek yetmezliğine, kalp rahatsızlıklarına hatta beyin kanamasına bile neden olan yüksek tansiyon hastalığının ölüm oranlarının giderek artması korku yaratıyor. Birçok hastalığa davetiye çıkaran bu rahatsızlık aslında kan basıncındaki orandır. Devamlı olarak kan basıncındaki yükseklik, yüksek tansiyona işarettir. Yüksek tansiyona ne iyi gelir? Yüksek tansiyon hastaları ne yapmalıdır? İzmir Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı ve İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İstemihan Tengiz açıklıyor.

Genellikle kalp ve damar hastalıklarına neden olan bu rahatsızlık çağın en öenmli hastalıklarından biri oldu. Ölenlerin neredeyse yüzde 25'i yüksek tansiyon hastaları. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalarının bu önemli sağlık probleminin farkında olmaları ve ona göre ilaç kullanımlarını veya kan ölçümlerini yaptırmaları gerekmektedir.

Türkiye genelinde malesefki yüksek tansiyon hastalarından sayece yarısı hastalıkları hakkında bilgiye sahiptir. Sadece üçte birlik bir kısmı düzenli olarak kan basıncını ölçürmektedirler. İlaç kullananlardan ise yarısında kan basıncı kontrol altındadır. Yüksek tansiyona ne iyi gelir? sorusuna çok güzel ipuçları veriliyor. Her hastalıkta olduğu gibi bu rahatsızlıkta da düzenli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir.

Yüksek tansiyon hastaları nasıl beslenmeli? Bu hastalığa yakalanmış kişilerin et tüketimlerini sınırda tutmaları gerekmektedir. Yumurta tüketimini de mümkün olduğunca aza indirgemeleri gerekir. Tuzlu ve bol yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdırlar. Doktor takviyesine ve özellikle diyete uyulmalıdır.

Tansiyon hastalarının kavun ve karpuz gibi meyveleri sıklıkla tüketmeleri lazım. Bunun yanı sıra her derde deva sarımsak, kereviz ve yeşil yapraklı sebzeler de yemeklerde tüketilmelidir. Tansiyon hastalarının kafeinli içecekler tüketmesi risklidir. Aşırı kafein alımına bir de sigara eklenirse bu durum daha büyük problemler doğurabilir.

Sporun sağlık açısından düzenli olarak yapılması gerektiği gibi, tansiyon hastalarının da düzenli olarak egzersiz yapmaları kan basıncını düzene sokacaktır. Özellikle yoga tansiyon hastaları için güzel bir seçenektir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *