» 
»
 

Her lekeye farklı çözüm Zahide Yetiş'le 28 Kasım programında

Show TV ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan Zahide Yetiş'le programının 28 Kasım bölümünde Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel konuk oluyor. Koltuktan tükenmez kalem izi nasıl çıkar? Duvardaki küf lekesi nasıl temizlenir? Halıdan lekeler nasıl çıkar? Kıyafete dökülen oje lekesi ve ocak, duşakabinden su lekesine kadar birbirinden farklı çözümlerle lekelere savaş açan Açıkel'den pratik leke çıkartan çözümler ayrıntılarda...

Ev hanımlarının çıkmayan lekelerle asırlardır başı dertte. Özellikle kimyasal ürünlerle sık sık leke çıkarmaya çalışmak hem ürünlere hem de insan sağlığına oldukça zarar veriyor. 28 Kasım Zahide Yetiş'le programının Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel, izleyicilerinin sorularına yönelik canlı yayında onlarca lekenin çözümlerini anlatıyor. Koltuktan tükenmez kalem lekesi, halıdaki inatçı lekeler, kıyafetinize çay dökülürse ya da çıkmayan lekeler varsa, oje dökülmüşse, ocak, aspiratör ve duşakabin temizliği sonrasında su lekeleri kalıyor ise banyo duvarlarınız küflendiyse işte size doğal ve pratik yöntemler...

KOLTUKTAN TÜKENMEZ KALEM LEKESİ

Koltuklarınızdan tükenmez kalem lekesini saç spreyi ile çıkarmanın mümkün olacaktır. Lekeli olan bölgenin üzerine sıktığınız saç spreyini, temiz bir bez yardımı ile ovalayarak silin. Duvardaki lekeler için de yine saç spreyi ve çiğ patates çıkarmaktadır.

HALIDAKİ LEKELER

Halıda meydana gelen inatçı kirler ve lekeler için de muhteşem bir formül var. Örneğin halınızın üzerine ketçap döküldüyse, öncelikle üzerindeki fazlalıkları bir tahta ya da bez yardımı ile sıyırıyoruz. Ardından üzerine çamaşır sodası ya da maden suyu döküyoruz. Bir süre bekledikten sonra sirkeli su ile temizliyoruz. Karbonat da halıdaki lekeler için birebir. Lekeli olan bölgeye karbonatı toz halinde döküp bir süre bekledikten sonra bir bez yardımı ile siliyoruz.

ÇAY LEKESİ VE İNATÇI LEKELER

Kıyafetlerinize ya da eşyalarınıza çay dökülmüşse, öncelikle lekenin üzerine limon sürüyoruz. Ardından sıcak su koyduğumuz bir leğene çay dökülen kıyafeti koyup lekenin üzerine oksijenli su döküyoruz. Yarım saat kadar oksijenli sıcak su içerisinde bekledikten sonra duruluyoruz. Kıyafetteki inatçı lekeler için ise karbonat ve nişasta etkili olacaktır.

OJE DÖKÜLDÜYSE TELAŞLANMAYIN!

Kıyafetinizin üzerine oje döküldüyse eğer, öncelikle oje dökülen kıayfetinizi buzdolabına koyup, ojenin donmasını bekleyin. Ardından ojeyi çitileyerek çıkarmaya çalışın. Daha sonra asetonla ya da saf alkolle pamuk yardımı ile silerek oje lekesinden kurtulun.

OCAK, ASPİRATÖR VE DUŞAKABİNLERDEKİ SU LEKESİ

Ocaklarda ve duşa kabinlerde su lekesi kalıyor ise bir miktar griserin yardımı ile bölgeyi sildikten sonra durulayın. Su lekesi bırakmayacaktır. Öte yandan bebek şampuanı da duşakabin temizliğinde oldukça etkili oluyor.

BANYO DUVARLARINDAKİ KÜFLER

Banyo duvarlarındaki siyahlıkları ve küfleri temizlemek için diş macunu kullanın. Kullanmadığınız bir diş fırçası üzerine bir miktar diş macunu sıktıktan sonra kararan ve küflü olan bölgeyi fırçalayın. Rengi koyulaşan ve kirli gözüken derz araları için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Ardından sirkeli su ile durulayın.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *