» 
»
 

Her yıl 20 milyon kişi cinsel yolla bulaşan hastalığa yakalanıyor

Şimdiye kadar yaklaşık 340 milyon cinsel yolla bulaşan hastalık vakası bulunduğunu belirten DSÖ, her yıl bu sayıya 20 milyon yeni vakanın eklendiğini bildirdi. Peki bu hastalıklar için nereye başvurmak gerekiyor? Merak edilen soruların cevapları haberimizde.

Türk Dermatoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Bilal Doğan, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tespit edilmiş 340 milyon cinsel yolla bulaşan hastalık vakası olduğu bilgisini paylaştı. Dünya çapında bu sayının her yıl 20 milyon kişinin eklendiğini de belirten Doğan, ülkemizde de bu hastalığın ciddi bir toplum sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekti.
Deri ve Zührevi Hastalıklar uzmanı doktorların eğitimleri sırasında venerolojik yani cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanı ve tedavileri konusunda da eğitim aldıklarını belirten Prof. Dr. Doğan, bu tür hastalıklar için başvurulması gereken en yeterli branşın deri ve zührevi hastalıklar olduğunu dile getirdi.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak neden önemli?
Ülkemizde bu hastalıkların önemli bir toplum sağlığı sorunu haline geldiğini vurgulayan Doğan, toplumun büyük bir kesiminin bu sorunu bilmediğini, hastalıktaki artışın nedeninin ise damgalanma korkusu ve bu konunun tartışılmasındaki genel rahatsızlık olduğunu belirtti.

Bu hastalıklar önlenebilir mi?
Üreme sağlığının korunması bakımından bu tür hastalıkların önlenmesinin birincil amaç olduğunu belirten Doğan, önlenmesi mümkün olan bu hastalıklara karşı önlem alınmadığı takdirde yıkıcı, yıpratıcı, maliyetli ve ciddi komplikasyonların meydana gelebileceğini kaydetti. Diğer hastalıklardan farklı olarak hastalığın bulaşıcı olması nedeniyle eşler ve partnerler arasında cinsel uyumu azalttığını belirten Doğan, diğer yandan da güvensizlik yaratması nedeniyle hastalıkların önemli olduğunu kaydetti.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden artıyor?
Dünyada son 20 yıl içinde değişimlere bağlı olarak nüfus hareketliliğindeki gelişim ve cinsel davranışlardaki değişim nedeniyle toplumun cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem arz ederken, Prof. Dr. Doğan, bu hastalıkların ciddi bir toplum sağlığı problemi haline geldiğini belirtti.

Hangi hastalıklar cinsel yolla bulaşır?
Cinsel aktivite ile bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenler genital herpes, genital siğil, gonore, sifiliz( frengi), Hepatit B, trikomanyazis, bakteriyel vaginosis ve HIV enfeksiyonu (AIDS) sayılırken, 25'in üzerinde hastalık olduğu biliniyor. Bu hastalıklardan genital herpes, daha çok Herpes tip 2 virus ile genital bölgede önce içi sıvı dolu küçük kabarcıklarla ortaya çıkan, daha sonra bunların kabuklanıp iz bırakmadan iyileşmesiyle seyreden bir hastalık. Cinsel temasla geçen bu hastalıkta belirtiler ortaya çıkmasa da bulaşma riski yüksek. Bu da eşler arasında cinsel uyumsuzluğa neden olan hastalıklar arasında yer alır.

Genital siğil, cinsel temasla geçen bir virus (HPV-İnsan papilloma virusu) ile oluşan bir hastalıktır ve giderek görülme sıklığı artmaktadır. Küçük deri renginde ve kahverengi bir kabarıklık olarak ortaya çıkar ve daha sonra karnabahar görünümünü alır. Bazı virüsler kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilirken cinsel temasta yüzde 50 oranda karşı cinse bulaşabilir.

Her yaş ve sosyoekonomik seviyede ortaya çıkabilen bu hastalıklar sonucu meydana gelen komplikasyonlardan daha çok kadınların etkilendiği görülürken, genital siğile bağlı oluşan rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak dikkatleri çekmektedir. Hastaların çekinmeleri nedeniyle doktora başvurmaması ya da uygun hekime başvurmamak nedeniyle tanı konulamaması sonucu hastalık kontrolsüz olarak yayılır. Bu nedenle bu tür hastalık belirtileri olanlar mutlaka en kısa sürede deri ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurmalıdır.

Cinsel yılla bulaşan hastalıklardan korunmak için neler yapılabilir?
Öncelikle hastalığın farkında olmak büyük önem taşıyor. Eşe ya da partnere etkili tedaviler uygulanmalı ve etkin korunma yöntemleri seçilmelidir. Kondom, tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en etkili korunma yöntemidir ancak hastalığın bulaşmasında bu bile engel olmayabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *