» 
 

Her Yönüyle Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Geçmişten bugüne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri. Kırkpınar Yağlı Güreşleri ilk ne zaman yapıldı? Meşhur Kırkpınar Ağaları ve son 10 yılın Kırkpınar Başpehlivanları kimlerdir? 654. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ne zaman düzenlenecek? Hepsi haberimizde..

2015 yılında 654'cüsü düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Osmanlı'dan günümüze uzanan ve Edirne'den dünyaya açılan bir tarihi gelenek. Duasıyla, geleneksel Kırkpınar Ağalığı mücadeleleri ve muhteşem başpehlivanlık müsabakasıyla dillere destan bir organizasyon.

654 yıldır kesintisiz devam eden bir organizasyon olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri sadece Türkiye'den değil tüm dünyadan yağlı güreşe ilgi duyanları buluşturan ve büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen bir festival olarak düzenleniyor.

YAĞLI GÜREŞLERİN EN ÜST SEVİYESİ

Edirne Belediye Başkanlığı Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıya katılan Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Merkez Hakem Komitesi Başkanı Tahir Yılmaz ise yağlı güreşlerin en üst seviyesinin Kırkpınar olduğunu ifade etti. Yılmaz, "Elimizden geldiği kadar, sıfır hatayla bu organizasyondan çıkmak için seferber olacağız" dedi.

ÇEYREK FİNALE KADAR SERİBAŞI UYGULAMASI

TGF Marmara Bölge Sorumlusu Metin Şen ise 654. Kırkpınar'da çeyrek finale kadar seribaşı uygulamasını getirdiklerini söyledi. Çeyrek finale kadar geçen yılın son 8 başpehlivanının birbirine düşmeyeceğini dile getiren Şen, şunları kaydetti: "Çeyrek finalden sonra vatandaşlarımız daha güzel ve çekişmeli güreş seyredecekler. Kırkpınar'da çok büyük değişiklikler yok. Sadece kemer almış iki tane başpehlivanımız yaşından dolayı güreşemiyordu, onlar bu yıl güreşecekler. Güreş süreleri de aynı. 30 dakika başpehlivanlık güreşi 5 dakika puanlama. Puanlamada bir sonuç çıkmazsa ilk puanı alan galip olacak."

TÜM DÜNYAYA DAVET

Öte yandan, Edirne’de, bu yıl 654. kez düzenlenecek olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi, Osmanlı’dan günümüze yansıyan tarihi lezzetlerin temsilcileri tüm dünyaya davet mesajı gönderdi. Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ve ekibi, yıl boyunca mekanlarında sergiledikleri Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin simgeleri olan kıspet, davul, zurna, ağalık kıyafeti, ağa tespihi ve kırmızı dipli mum ile birlikte Selimiye Cami’nin gölgesinde, UNESCO Somut Olmayan Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve 654 yıldır kesintisiz olarak sürdürülen dünyanın en büyük ve görkemli organizasyonları arasında gösterilen Yağlı Güreş Festivali’ne tüm dünya vatandaşlarını davet etti.

"O BÜYÜK DÜĞÜNÜ BEKLİYORUZ"

Uşak makamı, marş tempo usulü ile ünlü bestekar Beyazıt Şansı tarafından 1995 yılında yapılan ve Kırkpınar’ın bir diğer simgesi durumunda bulunan Kırkpınar Marşı eşliğinde, tüm vatandaşları 20-26 Temmuz 2015 tarihlerinde düzenlenecek olan 654. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ne davet eden Dinar, "Biz Edirne’de tarihi lezzetleri yaşatmaya çalışan esnaf temsilcileri olarak sahneye çıktı. O büyük düğünü bekliyoruz. Bütün Dünya’yı Edirne’ye bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

KIRKPINAR AĞALIĞI VE AĞALAR...

2015 yılında Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim...

İşte tarihten bugüne Kırkpınar Ağalığı ve ağalar...
Kırkpınar ile ilgili ritüeller arasında “Kırkpınar Ağalığı” bir çeşit kurumsal kimliği temsil eder. Güreşecek tüm pehlivanları himaye eden, onların güreşlere davet edilmesinden Edirne’ye gelişlerine, konaklamalarından iaşelerine, güreşlerin örf ve adetler çerçevesinde nizam içinde yapılmasından verilecek ödüllerin teminine kadar pek çok konuda ağalar büyük role sahiptirler.

Böylesi büyük organizasyonlarda masrafların büyük olması sebebiyle ağalık bu masrafların bir bölümünü karşılayabilmekte, diğer masraflar yerel yönetimlerce üslenilmektedir. Hal böyle olunca, ağalık müessesesini Kırkpınar’ın “ana sponsoru” olarak da düşünebiliriz.

Buna karşılık ağalık manevi bir makamı da temsil eder. Ağaların topluma örnek davranışlar içerisinde olması gerekir. Mertlik, dürüstlük, hoşgörü gibi tüm manevi erdemlerle donanmış bir kimliğe vurgu yapan Kırkpınar ağası, pehlivanlardan beklenen tüm bu erdemlerin aynası olarak bütünleyici bir sembold��r.

Kırkpınar ağasının elinde ağaya özel büyük taneleri olan bir tesbihle, geleneksel kıyafetlerle güreşlerde yer alması ağalık geleneğinin gereklerindendir. Kırkpınar ağası Rumeli Kesimi denilen tarzda giyitler giyer. Başında “serpuş” denilen bir başlık, ayağında şalvar bulunur. Yeleğinin altında “camadan” denilen bir gömleği bulunur. Giyisisinin her bir parçası işlemelidir. Ayağında ince topuklu rugan yemeni ( deri ayakkabı ) bulunur. Elindeki iri taneli kehribar tesbihi 99 dizili bir tesbihtir.

Güreşler öncesi er meydanına getirilen kurbanlık koça en yüksek bedeli ödeyen kişi gelecek yılın Kırkpınar ağası olarak ilan edilir. Böylece bir sonraki yılın neredeyse tüm organizasyonunda yeni seçilen ağa söz sahibi olacaktır.
Kırkpınar ağalığı ile ilgili bir önemli ritüel ise, üst üste 3 yıl ağalık kazanan kişinin tıpkı başpehlivanlarda olduğu gibi altın kemerin de sahibi olmasıdır. Kırkpınar ağalığı, içinde barındırdığı gurur öğeleri ile başpehlivanlık gibi çok özel yere sahip bir değerdir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *