» 
»
 

HGS uygulaması Milli Parklarda da hayata geçiyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğayı Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü vatandaşların korunan alanlarda daha fazla vakit geçirmek, yaya ve araçlarıyla giriş çıkışlarını kolaylaştırmak amacıyla Milli Parklara HGS uygulamasını getirdi.

Bundan böyle HGS’ye sahip araçlar Milli Parklarda korunan alanlara beklemeden giriş çıkış yapabilecekler. Hızlı Geçiş Sisteminin kurulmasıyla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi arasında geçen Ağustos ayında protokol imzalanmış ve protokol gereği Milli Parklara HGS tanımlaması yapılmıştı. Protokol gereği HGS uygulaması ilk olarak Bursa-Uludağ Milli Parkı’nda başladı. Sırasıyla Aydın - Büyük Menderes Deltası-Dilek Yarımadası Milli Parkı, Bolu – Yedigöller Milli Parkı ve Abant Gölü Tabiat Parkı ile Trabzon – Altındere Vadisi Milli Parkı gibi alanlardaki HGS kullanımına ait sözleşme Mart ayında imzalanırken, bu alanlardaki uygulama öncelikli hizmete sunulacak.

Bu uygulamayla Milli Parklara ziyaretçi sayısının artırılması hedeflenmekte. Konuyla ilgili konuşan Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “Uygulama ile vatandaşlarımız tabiatta gerçekleştireceği aktiviteye göre istediği parkı seçebiliyor. İnternet üzerinden park sahasına girişin nasıl olacağına dair, rotalarını, hava durumu ve giriş ücretlerini anında öğrenebiliyor. Uygulama ile park hakkında bilgiye ulaşabiliyor. Bunun yanı sıra güncel haberlere de uygulama sayesinde erişmesi mümkün hale geliyor. Bu hizmet ile korunan alanlarımızdaki ziyaretçi sayılarını daha da artırmayı hedeflemekteyiz” dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *