» 
 

Hibrit otomobillere Özel Tüketim Vergisi indirimi Resmi Gazete'de

Hibrit otomobiller için uygulanan ÖTV'de (Özel Tüketim Vergisi) indirime gidildi. Konu ile ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Hem benzinle hem de elektrikle çalışan hibrit otomobillerin Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) indirim yapıldı. Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan karara göre, elektrik motoru da olan ve elektrik motoru 50 KW'ı geçip motor silindir hacmi 1,800 cm3'ü geçmeyen otomobiller için Özel Tüketim Vergisi oranı yüzde 90'dan yüzde 45'e indirildi. Öte yandan motor gücü 100 KW'ı geçip motor silindir hacmi 2,500 cm3'ü geçmeyen binek otomobiller için yüzde 145 olan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) oranı yüzde 90'a düşürüldü. Hibrit otomobiller için ÖTV indirim kararı Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hibrit otomobil nedir? Otomobillerin benzin sarfiyatını azaltmak amacı ile, düşük hızlarda benzin motorunun yerine elektrik motorunun kullanılması ve bu sayede de 0 emisyon salınımı sağlanmasıdır. Araçlarda elektrik motorunun çalışması için gerekli olan enerji, benzin motorunun çalıştırıldığı zamanlarda frenleme sırasında akülere şarj edilmektedir. Bu nedenle de bu araçların elektriğe şarj edilmesi gibi bir gereksinimi kalmaz. 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *