Hiç Türkçe bilmeyen Ukraynalı Raupova üniversitede birinci oldu

4 yıllık Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünü 3 yılda tam puanla bitiren Kırım asıllı Diana Raupova, Türkiye’ye geldiğinde tek kelime Türkçe bilmiyordu.

İzmir Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümünü 4 üzerinden 4 puanla bitirerek bölüm birincisi olarak mezun olan Raupova ile ilgili üniversiteden de yazılı bir açıklama geldi. 2011 yılında Türkiye’ye Türk Cumhuriyetleri ve Türk Akraba Toplulukları Sınavı’nda kazandığı başarı ile geldiği belirtilen Raupova’nın Bursa’da bir yıl Türkçe eğitimi aldığı ve üniversite tercihleri arasında İzmir Üniversite’sini ilk sırada yazdığı bildirildi.

Üniversiteye tam bursla yerleştirildikten sonra hazırlık sınıfında eğitim gören Diana Raupova, burada da başarılı olarak bir dönemde lisans eğitimine geçmeye hak kazanmış oldu. Derslerinde gösterdiği üstün başarı sayesinde 4 yıllık olan Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümündeki eğitimini 3 yılda tamamlayan Raupova, şeref kütüğüne de yıldız çaktı.

Türkiye’ye ilk geldiğinde tek bir kelime Türkçe konuşmadığı belirtilen Raupova’nın Ukrayna dilinin haricinde Rusça, Sırpça, İngilizce ve şimdi de Türkçe bildiği, İzmir Üniversitesi’ndeki eğitimi sırasında ise temel düzeyde İspanyolca ve Almanca eğitimi aldığı belirtildi. Raupova’nın bundan sonraki hayatına ABD’de devam etmeyi planladığı bilgisi de paylaşıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *