» 
»
 

Himalayalar'da ölen dağcıların cesedi 16 yıl sonra bulundu

1999 yılında Himalayalar'daki tırmanışları sırasında büyük bir kar kütlesinin kopması üzerlerine gelen çığın altında kalan dünyaca ünlü dağcı Alex Lowe ve yanındaki kameraman David Bridges'in cesetleri o bölgeye tırmanan iki dağcı tarafından bulundu.

Ekim 1999 yılında Himalayalar'daki 8 bin 13 metre yüksekliğe ulaşan Shishapangma zirvesine tırmanırken çığ altında kalan, dünyaca ünlü dağcı Alex Lowe ve kendisine çekimler için eşlik eden kameraman David Bridges'in cansız bedenlerinin zirveye yakın bir bölgede buz tutmuş halde bulunduğu açıklandı.16 yıl sonra ulaşılan dağcı ve kameramanın cesetleri, bugüne kadar buzul altında kalarak muhafaza olduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz hafta bulunan cesetler için Alex Lowe'un karısı Jennifer Lowe-Anker, sanki zamanda içinde donmuş gibiler dedi. Dağcıların cesetlerinin buzuldan çıkarılması planlanıyor... Özellikle ünlü dağcı Alex Lowe, döneminin en iyi dağcıları arasında gösteriliyordu ve tırmanış sırasında gerçekleşen birçok kazada çok sayıda kazazedenin hayatını kurtarmıştı. Yakın arkadaşı David Bridges ise Lowe'un tırmanma arkadaşıydı ve ikili dünyanın en yüksek 14'üncü zirvesi invanına sahip Shishapangma'yı gözlerine kestirmişti. Ancak yaşanan talihsiz çığ olayı ile birlikte kurulan bu hayal yarım kaldı.

8013 metrelik Shishapangma Dağı profesyonel anlamda tırmanış yapan dağcıların en büyük tırmanış hayelleri arasında olup, çığ riskinin çok yüksek  olması nedeniyle kolay kolay buna cesaret edememektedirler.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *