» 
»
 

Hindistan'da sel felaketi: 700 bin kişi evini terk etti

Hindistan'ın kuzey doğusunda görülen şiddetli yağan Muson yağmurlarından dolayı sel meydana geldi. Yağmurların selleri tetiklediği bölgede 700 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. 96 kişi hayatını kaybetti ve 218 hayvan sel sularında can verdi.

Hindistan'da hep bir felakete yol açan Muson yağmurları yine bir faciaya neden oldu. Ülkenin kuzeydoğusunda görülen sağanak yağışlar seli tetikleyerek 700 bin kişiyi evinden etti. Hindistan'ın Assam eyaletinde sağanak yağışlar nedeni ile yaşamını yitirenlerin sayısı 96 oldu. Ayrı ayrı dokuz ekip, selden etkilenen bölgelerdeki insanlara 15 bin paket gıda dağıttı. Assam Eyalet Afet Yönetimi Kurumu'ndan gelen açıklamalara göre bölgede 400 medikal kamp kurulduğu, 700 bin vatandaşın ise güvenli bölgelerdeki geçici yardım kamplarına yerleştirildiği duyuruldu.

Aşırı yağışlar vahşi yaşamıda derinden etkiledi. Nesli neredeyse tükenmekte olan tek boynuzlu gergedanlara ev sahipliği yapmakta olan Kaziranga Milli Parkı'nın %80'i sular altında kalırken, 218 hayvan ise sel sularında telef oldular. Kaziranga'nın yetkililerinden olan Suvasiş Das, hayvanların sel sularında çırpınırken avcılar tarafından öldürülmesi için ellerinden gelenin yapıldığını, ekiplerin çok syaıda domuz geyiğini ve gergedan sürüsünü telef olmaktan kurtardıklarını belirtti.

Yetkililer Hindistan'ın kuzeydoğusunda Salı gününden itibaren etkili olan Muson yağışlarının tetiklediği sel'den 3.8 milyon vatandaşın etkilendiğini, 2013'de yaşanan Muson felaketinde toprak kaymasından ve selden dolayı yaklaşık 1.000 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *