» 
»
 

Hindistan'da şiddetli yağış felaketlere neden oldu, 100 kişi öldü

Hint Okyanusu'nun güneyinde bulunan Hindistan 2 gündür süren muson yağmurları nedeni ile zor günler yaşıyor. Yağışın beraberinde getirdiği fırtına ve yıldırım düşmelerinde 80 kişi hayatını kaybetti...

Ülke genelinde hafta başından beri hız kesmeden yağan muson yağmurları beraberinde afetler yaşanmasına sebep oldu. Hindistan'ın Bihar eyaletinde fırtına ve yıldırımlar sebebi ile 56, ülkenin kuzeyinde bulunan Pradeş eyaletinde 40, Harkhand eyaletinde ise 4 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Bihar'daki ölümlerin daha çok köylük alanlarda çalışan çiftçilerin yıldırıma maruz kalmalari ile yaşandığını ifade eden ülke yetkilileri, Uttar Pradeş'de ise yine yıldırım sebebi ile aynı aileden 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yaşanan afetler sonrasında üzüntüsünü dile getirerek açıklamada bulunan Başkan Narendra Modi yapılan incelemelere göre yağışın özellikle Bihar eyaletinde 2 gün daha etkisini devam ettireceğini ve dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşların yıldırımlar konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Geçmiş yıllara bakılırsa ülkenin bulunduğu coğrafi konum itibari ile yaşanan şiddetli yağışın ve beraberindeki felaketlerin rutinleştiğini söylemek mümkün. Arşiv kayıtlarına göre 2015 yılında yine düşen yıldırımlar sebebi ile Andra Pradeş ve Orissa eyaletlerinde 32 vatandaş hayatını kaybederken, bu sayının 2005 yılında 2 bini bulduğu ortaya çıkıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *