» 
»
 

Hiperaktif çocuklara nasıl davranılmalı?

Hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocuklarla ilgili ailelerin alabileceği bir takım önlemleri uzmanımız okuyucularımız için kaleme aldı. Hiperaktivite bozukluğu nedir? Hiperaktif çocuklara nasıl davranılmalı? İşte ayrıntılar…

Çocuğunuz, oturduğu yerde kıpırdamadan duramıyorsa, sürekli olarak ellerini ayaklarını oynatıyorsa, gereksiz yere sağa sola koşturarak eşyalara tırmanıyorsa, sakin bir şekilde oyun oynayamayıp, hemen başka bir işle uğraşmaya başlayıp gereğinden fazla konuşuyorsa dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Uz. Psk. Nehir Kürklü, hiperaktivite hastalığının ilk belirtilerini gebelik sırasında bebeğin aşırı hareketli olması kendini gösterdiğini kaydederek, bu bebeklerin doğum sonrasında yine hareketli, gazlı, uyku düzeninin bozuk bebekler olduğunun düşünüldüğünü ifade etti. Bu çocukların istemeden de olsa ailede büyük bir stres yarattığını belirten Kürklü, bu çocukların kendini kontrol etmede zorluk yaşadığını, arkadaş ve aile ilişkilerinde zorlandığını, sonunu düşünmeden eyleme geçtiklerini ve tehlikeyi kestiremedikleri için küçük kazalar yaşayabildiklerini vurguladı.

HOŞGÖRÜ VE SABIR ÖNEMLİ...

Bu çocukların tedavisinde ebeveynlerin kurallar koyduğunda bunların çok net olması gerektiğini ifade ederek bu kuralları yazıp duvarlara yakmaları gerektiğini, çocuklar ödüllendirileceği zaman anlamlı ödüller seçilmesi gerektiğini, onun ne yaptığının bildiğini ve takibinde olduğunu hissettirmelerinin önemli olduğunu belirtti.

Öte yandan plan yapmakta zorlanan bu çocuklara beklentileri ve planları konusunda edilmesi gerektiği kaydeden uzmanımız,  ebeveynlerin davranışlarında çok konuşup öğüt vermek yerine öğretici olmalarını, espri anlayışlarını kaybetmemeleri gerektiğini, sabırlı ve hoşgörülü olmalı gerektiğini belirtti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *