» 
»
 

Hiperenflasyon krizi o ülkeyi vurdu! Bir hamburger 170 dolar

Uzun zamandır ekonomik kriz yaşayan Venezuela hiperenflasyon krizine girdi ve dayanılmayacak kadar herşeyin pahalılaştığı ükede, bir hamburger yaklaşık 170 dolara satılıyor.

Siyasi çatışmalar, kuraklık ve enerji problemi ile uğraşan Güney Amerika'nın ülkesi Venezuela hiperenflasyon ile karşı karşıya kaldı. Devletin direttiği hiperenflasyon, hep esnafı hem vatandaşları mahvetti. Kredi kartı kullanımı kaldırıldı. Sıradan bir hamburgerin fiyatı 170 dolara çıktı. Yani ülkedeki herşey neredeyse 100 katına çıktı.

Venezeula'nın para birimi olan  10 Bolivar, 1 ABD doları ile eş değer. Ülkede artık herşey nakit karşılanıyor. İşletmeler kredi kartını kabul etmiyor. Üst sınıf vatandaşlar için hayat öyle böyle devam ediyor olsa da, orta sınıf ve alt sınıftaki vatandaşlar için durum dayanılmaz bir hal aldı. Vatandaşlar gıda ve temizlik maddeleri gibi temel ihtiyaçları için saatlerce kuyruklarda bekliyorlar. Markaların dükkânları ise sinek avlıyor. Bir markanın gözlük dükkânı sahibi olan Michael Leal, halkın durumunun perişanlığından ve bu durumda işletmelerinde artık kredi kartı kullandırmadığından bahsediyor.

Bir ürünün neredeyse 100 katına çıkıyor olması hayret ediyor.  Bir gece otelde konaklamak isteyen vatandaşın yaklaşık 7 bin dolar ödemesi gerektiği söyleniyor. İnsanlar bir el sabunu veya diş macunu için yüzlerce kişinin bulunduğu kuyruklarda saatlerce bekliyorlar. Çalışan işçilerin ise 35 dolar maaş aldıkları ve bu rakamla bir aile geçinebilir mi? soruları kafa kurcalıyor. Bir sinema biletinin 9 dolar olduğu Venezuela'da insanlar sadece karın tokluğundan başka birşeye para harcayamıyorlar. Venezuela, Arjantin, Uruguay ve Şili ülkelerinin Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun da isteği siyasi problemlerin bir an önce çözüme kavuşması ve kuraklık problemlerinin halledilmesi. Kuraklığın getirdiği günlük 18 saat olan elektrik kesintilerinden dolayı da ülke en kötü zamanlarını geçiriyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *