» 
»
 

Hipertansiyon nedeniyle her yıl 10 milyon ölüm

18 yaş üstü yaklaşık 20 milyon kişide görüldüğü belirtilen hipertansiyon dünya genelinde her sene 10 milyon insanın ölümüne yol açıyor. Hipertansiyon nedir ve nasıl tedavi edilir? İşte detaylı bilgiler...

Her insanda bulunan kan basıncının belli sınırları geçtiğinde yüksek tansiyondan bahsedilebileceğini belirten uzmanlar, çocuklar hariç büyük kan basıncının 120 mm/civa altında, küçük kan basıncının ise 80 mm/civa altında olması gerektiğini belirtiyor. Eğer büyük kan basıncı 140 mm/civa ve küçük kan basıncı 90 mm/civa üzerine çıkarsa hipertansiyon söz konusu olabiliyor. Türkiye'de 18 yaş üstü yaklaşık 20 milyon kişinin hipertansiyon hastası olduğunu belirten uzmanlar, dünya genelinde her yıl 10 milyon kişinin hayatını bu nedenle kaybettiğine dikkat çekiyor ve mutlaka günlük tansiyon ölçümünün yüksek tansiyon hastaları için yapılması gerektiğini belirtiyor.

Başta kalp ve damar hastalıkları, böbrek yetmezliği, görme kaybı, felç gibi ölümcül sonuçları olabilen hipertansiyonun tehlikeli bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, kişilerin hayat tarzlarına dikkat etmeleri ve ilaçlarını yarım bırakmamaları gerektiğinin altını çiziyor. Damar tıkanıklığı, beyin damarlarında tıkanıklık, gözde kılcal damar kanamaları nedeniyle görme kaybı, körlük, böbreklerde kılcal damar hasarlarına yol açabilen hipertansiyon, tedavisi iki şekilde gerçekleşiyor. Birisi yaşam tarzında değişiklik diğer ise ilaç tedavisi. Yaşam tarzında yapılması gereken değişikliklerin derhal uygulanması gerektiği belirtilirken, bunlar arasında aşırı kilolu olanların kilo vermesi, tuzu azaltma, düzenli spor, sigara ve alkolden uzak durma gibi pek çok unsur sayılabilir. İlaçla tedavide ise önemli olan noktanın tedavinin yarım bırakılmaması olduğunu belirten uzmanlar, şikayetlerinden kurtulan hastaların ilaçları yarıda bırakmamalarını öneriyor.

Ani olarak ilacı bırakmanın tansiyonda ani yükselmelere ve kalıcı sorunlara yol açabileceği belirtilirken, bu hastalığın ömür boyu sürebileceği ve bu nedenle de ciddiye alınması gerektiği vurgulanıyor. Sinsi bir hastalık olan hipertansiyonun ölçümünde büyük tansiyon kadar küçük tansiyonun da dikkate alınması gerektiği, tedavinin ise ancak önerilere uygun yaşayarak mümkün olabileceği belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *