» 
»
 

Hipertansiyon ve kalp hastalıkları bağlantısını uzmanlar açıkladı

İlk defa kalp krizi ve inme geçiren ya da koroner kalp rahatsızlığı olan hastaların tansiyon değerlerinde yapılan inceleme sonucunda kalp krizinde yüzde 69, inmede yüzde 77, koroner kalp rahatsızlığında yüzde 74 hastanın tansiyonu yüksek ölçüldü.

Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak beyin damar hastalıklarındaki artışı belirterek, dünyada bu hastalığın görülme sıklığındaki ve her yıl buna bağlı ölümlerdeki artışa dikkatleri çekti. Öztürk, TÜİK verilerine göre yüzde 40,3 dolaşım sistemi hastalıklarının ölüm nedeni olarak ilk sırada bulunduğu bilgisini de paylaştı. Beyin damar hastalıklarında hipertansiyonun en yaygın ve önem arz eden neden olarak ortaya çıktığını belirten Öztürk, hipertansiyon hakkında da bilgi verdi.

Peki hipertansiyon dediğimiz şey nedir ve hipertansiyon belirtileri nelerdir? Büyük tansiyon 140 mmHg veya küçük tansiyonun 90 mmHg değerlerini aştığında hipertansiyonun ortaya çıkacağını belirten Öztürk, hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları arasındaki bağlantının ciddi düzeyle olduğunu vurguladı.

Özellikle hipertansiyonu önlemek için tuzun azaltılmasını tavsiye eden Öztürk, tansiyon değerlerindeki yükseklik ile kalp krizi, inme geçirme ve koroner kalp hastalıkları arasındaki bağlantıya dikkati çekti. Buna göre ilk defa kalp krizi geçirenlerin yüzde 69’u, ilk defa inme geçirenleri yüzde 77’si ve koroner kalp hastalığı olanların ise yüzde 74’ü yüksek tansiyona sahip.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *