» 
»
 

Hipertansiyonda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Günümüzde yüksek tansiyon hastaları hala doktorlar yerine kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmektedir. Bu da farkında olmadan hastalığın seyrinin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olmakta. Hipertansiyonda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Detaylar haberimizde...

Hipertansiyon, kan basıncının 130/80 mmHg üstünde olması ile tanımlanır. Araştırmalar gösteriyorki günümüzde yaşlı genç farketmeksizin birçok kişi yüksek tansiyon hastası. Ayrıca toplum tarafından gözardı edilse de hipertansiyon kontrol kontrol altında tutulmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle ilaç ve kontrolleri atlamamak önem arz etmektedir. Öte yandan uzun süre kendini göstermeyen bir hastalık olan hipertansiyon teşhisinde geç kalınabilinmektedir.

18 yaşından itibaren her birey 2 yılda bir kontroden geçmeli!

Uzmanlar ilaçlarını düzenli almayan hastaların beyin, kalp ve böbrek gibi organlarının zarar gördüğünü, kullanılan ilaçların herhangi bir yanetkisinin olmadığını sadece tansiyonu kontrol altında tuttuğunun altını çiziyor. Ayrıca romatizmal ve sekresyon giderici ağrı kesicileri kullanırken dikkat edilmesi vurgulayan uzmanlar, bu ilaçların doktora danışarak kullanılması gerektiğini belirtti. Hipertansiyonda sadece ilaçların düzenli kullanımına değil aynı zamanda egzersiz diyet uyku düzeni, stres, sigara ve alkol gibi faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Öte yandan belirti vermeyen bu rahatsızlığın tedavisinde geç kalmamak adına 18 yaş itbariyle 2 yılda bir düzenli kontrollerden geçmek gerekmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *