» 
»
 

Hollanda hayır kampanyası yürütenlere sesini çıkarmadı

Türk bakanların Hollanda'da konuşmasına izin vermeyerek Almanya'ya polis eşliğinde gönderen Hollanda hayır kampanyası yürüten isimlere sesini çıkarmadı.

Eski AK Parti Milletvekili Abdüllatif Şener, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metün Feyzioğlu ve yurt dışına çıktığı tespit edilerek hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk, Hollanda'da hayır kampanyası yürütme izni aldı. Hollanda, Türk bakanlar Mevlüt Çavuşoğlu'nun inin iznini iptal etmiş ve Fatma Betül Sayan Kaya'yı sınır dışı etmişti. Ancak hayır kampanyasın düzenleyenlere karşı tavrının farklı olduğu ortaya çıktı.

ABDÜLLATİF ŞENER'E ENGELLEME YOK

3,4 ve 5 Mart tarihlerinde eski milletvekili Abdüllatif Şener'in Hollanda'nın farklı kentlerinde "referandumda neden hayır oyu verilmesi gerektiğini" anlattığı konferanslar verdiği, 5 Mart pazar günü ise saat 15.00'de Türk bakanların etkinliklerine izin verilmeyen Rotterdam'da bir otelde konferans düzenlendiği ortaya çıktı. Hollanda medyası Şener'e yoğun ilgi gösterirken, yüksek tirajlı Algemeen Dagblad gazetesi Şener'in etkinliğini 2 tam sayfa olarak okuyucularına sundu. Kamu yayın kuruluşu olan NOS TV ise Şener'in kampanyası ile ilgili habelere bültenlerinde yer verdi.

FEYZİOĞLU'NA HOLLANDA'DA MİLLETVEKİLİ EŞLİK ETTİ

18 Şubat cumartesi günü Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun aynı otelde saat 19.00'da hayır kampanyası yürütmesine de izin verildi.  Kendisini dinleyenlerden hayır oyu vermesini isteyen Feyzioğlu'na Hollanda İşçi Partisi milletvekili Keklik Yücel eşlik ederken Hollanda basını da etkinliği oldukça yakından takip ederek haberleştirdi. Hollanda'da başka bir ülkenin referandum kampanyası yapmasını doğru bulmadığını belirten Hollanda Başbakan Yardımcısı ve PVDA lideri Lodewijk Asscher ise milletvekili Yücel'in böyle bir kampanya yürütmesine karşı çıkmadı.

KAÇAK HDP'Lİ MİLLETVEKİLİ DE KONUŞTU

Hayır kampanyası yürütmesine izin verilen isimlerden bir diğeri ise hakkında gözaltı kararı bulunan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk idi. Avrupa'daki terör yandaşlarınca kurulan Avrupa Hayır Platformu etkinliğinde 4 Mart'ta sahneye çıkan Öztürk de Hollanda'nın ses çıkarmadığı hayırcılar arasında yer aldı.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türk toplumu ve diplomatik temsilcilerle bir araya gelmesine izin verilmeyen Hollanda'da Başbakan Mark Rutte sosyal medya aracılığıyla "Başka siyesilerin gelip bizim ülkemizde siyaset yapmasına izin veremeyiz" açıklaması yapmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *