» 
»
 

Hollanda krizinde 4 önemli tedbir kararı

Türkiye'den Hollanda özür dileyene kadar ilk aşamada alınacak 4 tedbir kararını açıklayan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bu krizin "derin bir kriz" olduğunu dile getirdi.

Türk bakanların Hollanda'ya alınmaması sonrası derinleşen Hollanda krizinde Türkiye 4 tedbir kararı aldı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş alınan kararları kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, Hollanda yaptığı hatadan dolayı özür dileyene kadar planlanmış olan üst düzey toplantılar askıya alınacak, Hollanda'nın Büyükelçisinin Türkiye'ye dönüşü yasaklanacak, diplomatik uçuş izinleri iptal edilerek hava sahasının kullanımına izin verilmeyecek, TBMM ile Hollanda parlamentosu arasındaki dostluk grubunun Türkiye tarafı lağvedilecek.

Hollanda'da Türk bakanlara yapılanları "hadsizlik ve terbiyesizlik" olarak nitelendiren Kurtulmuş, bu davranışların kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Avrupa'da yükselen ırkçı eğilimler nedeniyle tüm bunların tesadüfi olmadığını belirten Kurtulmuş, "Bu düşmanlık öylesine büyük girdap oluşturur ki Avrupa siyasetini içine çekebilir. Uzun uzun düşünülmesi gereken alarm çalması gereken bir durumdur. Uyarıyoruz şimdiden tedbir almazsanız bu girdap sizi de içine çekebilir." dedi.

GEREKİRSE İLAVE ADIMLAR ATILACAK

Hollanda ile krizi kendilerinin çıkarmadığını dile getiren Kurtulmuş, Türkiye bu krizin sorumlusu olmamasına rağmen sorumlu ve kararlı bir şekilde hareket edeceğini belirterek 460 bin kişilik diasporanın hak ve hukukunu koruyacaklarını vurguladı. Alınann tedbirlerin siyasi ağırlıklı olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş "En başında, nota verildi, Hollanda’yı kınadığımızı, özür dilemesi gerektiğini ifade ettik. Ayrıca olaylara neden olan yetkililer hakkında idari ve hukuki soruşturmaların başlatılması talebini de ilettik. Notada, Türk diplomatların diplomatik misyonumuzun her türlü güvenliğinin garanti altına alınmasıdır. İlave adımları almaya devam edeceğiz" dedi.

YAPILANLAR ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş eğer bu alınanan tavır dikkate alınmaz ve krizi ortadan kaldırmak adına gerekli adımlar atılmazsa başka alanlarda da Türkiye'nin ilave tedbir kararları alacağını açıkladı. Bir bakana karşı yapılanların tüm uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu ifade eden Kurtulmuş " Viyana Sözleşmesine de açıktır. Tüm uluslararası mekanizmalarda tartışmaya açacağız. Bakana yapılan gayrı ahlaki ve gayri siyasidir. Diplomatik teamüllere de uluslararası hukuka da aykırıdır. Uluslararası hukuku ayaklar altında çiğnemiştir. Vatandaşlarımıza köpekle saldırtarak, ayağı parçalanmış insanların hakkının hukukun korunması önemlidir. Açılan davalara destek verilecek vatandaşlarımızın hak ve hukuku da korunacaktır." diyerek tüm bu hadsizlik ve terbesizlikleri telafi edecek adımları atmalarını beklediğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *