» 
»
 

Horlama sorunu diğer hastalıklara davetiye çıkarıyor!

Birçok kişinin problemi olan horlama uyku esnasında başka hastalıkları tetikleme riskini arttırıyor. Diğer hastalıklara zemin hazırlayan horlama problemi hakkında uzmanlar hafife alınmaması gerektiğini vurguladı.

Uykuda gerçekleştirilen solunum esnasında çeşitli sebeplerle üst solunum yollarında meydana gelen gürültüye horlama adı verilir. Yumuşak damak, dil arkası ve küçük dilin bulunduğu kısmın geniz ile birleştiği bölge kendi kendine daralabilme özelliğine sahiptir. Bunlar üst üste geldiği sırada solunum ile birlikte birleşince horlama problemi ortaya çıkmaktadır.

Yeterli oksijenin alınmadığı durumlarda uykusuzluk, halsizlik, devamlı baş ağrısı ve konsantre olamama sorunları meydana geldiği gibi horlama sorunu olan kişilerde kalp krizi ya da akciğer hastalıkları, hatta hayati tehlike bile oluşturabileceğini belirten uzmanlar, horlamanın hafife alınmamasını ve hemen tedavi edilmesi gerekildiğinin altını dikkat ile çizdi.

Kulak Burun Hastalıkları Uzmanı Operatör Dr. Yusuf Can, yaptığı açıklamada, horlamanın sıklığı ve şiddetinin takip edilmesinin öneminin yanı sıra orta yaş ve üzerindeki hastaların boğazında daralma ve boğazda bulunan kasların tonusunda azalma oluştuğunu açıklaıd. Op. Dr. Can, özellikle erkeklerde horlama probleminin daha sık görüldüğünü belirtti.

Horlama tedavisinde önceliğin, horlama nedeninin bulunması olduğunu ifade eden Op. Dr. Yusuf Can, sağlıklı beslenme, kilo verme, uyku öncesi en az üç saat gıda tüketmemenin tedavi yöntemlerinden olduğunu belirtti. Alkol ve sigara kullanmamanın da horlama problemine yararı bulunacağını açıklayan Uzman Doktor, konu ile ilgili uzman doktordan yardım alınması gerektiğinin de altını çizdi.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *