» 
»
 

Horlamanın nedenleri nelerdir? Hastalıkların belirtisi olabilir mi?

Uzmanlar günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyen sorunlardan biri olan horlamanın, halk arasında normalmiş gibi karşılansa da önemli hastalık belirtisi olabileceği uyarısında bulunuyor…

Horlamanın ciddi hastalıklara işaret edebileceğini ifade eden Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Akdağ, uyku apnesinin, uyku sırasında nefes durması ve bu sürenin 10 saniyeden fazla olması şeklinde açıklandığını belirtti.

Akdağ, uyku apnesi yaşayan kişilerde gürültülü bir şekilde horlama ve nefes alamama şeklinde birbirini takip eden sıkıntılar yaşadığına dikkat çekerek, her 4 erkekten ve 10 kadından birini etkileyen bir hastalık olduğunun altını çizdi. Çocuklarda karşılan uyku apnesinin ise büyük oranda bademcik ve geniz eti büyüklüğünden kaynaklandığını belirtti.

Bu hastalığın belirtilerine de dikkat çeken Dr. Akdağ, genellikle otururken, kitap okurken, toplantıdayken, yemek sonrasında, televizyon izlerken yahut yolculuk sırasında uyuklayanlarda uyku apnesi hastalığı riskinin yüksek olabileceğini açıkladı.

Uyku apnesi olan kişilerin kulak, burun, boğaz ve sistemik muayenelerini ihmal etmemeleri gerektiğine de değinen Akdağ, hastalığın altında yatan fizyolojik nedenleri anlamak, tanı ve tedavideki en önemli adım olduğunu, uyku laboratuvarlarında yapılan testlerle tanısı konabilen bir rahatsızlık olupğunu kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *