» 
»
 

Hristiyan dünyasının Paskalya Yortusu Haç Yolu Ayini ile başladı

Kutsal Cuma olarak adlandırılan Paskalya Yortusu öncesi günde Roma'da Kolezyum önünde Haç Yolu Ayini yapıldı. Ayini Papa yönetti ve sonunda konuşma yaptı.

Paskalya Yortusu öncesinde Kutsa Cuma olarak adlandırılan günde Roma'daki tarihi amfi tiyatro Kolezyum önünde gerçekleştirilen Haç Yolu Ayini'nde Katolik alemin ruhani lideri Papa Franciscus bir konuşma yaparak dünyadaki son dönemde yaşanan yıkım, tahribat ve göçmen teknelerinin batışından utanç duymaları gerektiğini dile getirdi. Papa'nın yönettiği ayin, Hristiyan inancına göre İsa Mesih'in çarmıha gerilmesi ve Kudüs'teki Golgotha Kayası'nda ölümünün ilahi ve dualarla anılması anlamına geliyor.

Papa Franciscus ayinin son bölümünde konuşma yaptı ve "Gündelik hayatımızın ortak parçası haline gelen yıkımlar, tahribatlar, batıklar için utanç duyuyoruz. İnançlarından, derilerinin renginden ya da etnik ve sosyal aidiyetlerinden dolayı zulüm gören kadın, çocuk, göçmen tüm masumların her gün kanının dökülüyor olmasından utanç duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Katolik kilisesi içinde başta pedofili olmak üzere bazı skandallara da isim vermeden atıfta bulunan Papa Franciscus, "Biz piskoposlar, papazlar, kutsanmışlar, yaptıklarımızla skandallara yol açtık. Seni ve kiliseni yaralamaktan dolayı utanç duyuyoruz. Adaletsizliklere karşı sessiz kaldığımız için utanç duyuyoruz."şeklinde konuştu. Papa, iyiliğin belirgin şekilde bozguna uğramasına rağmen galip geleceği umudunu taşıdıklarını da sözlerine ekledi.

Binlerce kişinin takip ettiği Paskalya ritüelinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken 1500 civarında İtalyan polisi Kolezyum çevresinde görev aldı. Metronun Kolezyum durağı da saatler öncesinden önlem amacıyla ulaşıma kapatıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *