» 
»
 

HSYK açıkladı: 45 Hakim ve Savcı ihraç edildi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 45 hakim ve savcının meslekten ihraç edildiğini açıkladı. Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında FETÖ'nün medya yapılanması davasına bakan ve mahkeme heyeti ile duruşma savcısının da aralarında bulunduğu 45 hakim ve savcının meslekten ihraç edildiği bildirildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) medya yapılanmasıyla ilgili 26 kişisi tutuklu olmak üzere 29 sanığın yargılandığı davada İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti 21 tutuklu hakkında tahliye kararı vermişti. Konuyla ilgili İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ile duruşma savcısının da aralarında bulunduğu 45 hakim ve savcıyı geçici olarak görevden uzaklaştırdı. Bu kapsamda 25. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Lorasdağı ile üyeler Barış Cömer ve Necla Yeşilyurt Gülbiçim ve duruşma sıvcısı Göksel Turan meslekten geçici süreliğine ihraç edildi. Görevden uzaklaştırılmaları HSYK ön rapor doğrultusunda yapıldığı bildirildi. 

HSYK müfettişlerinin hazırladığı rapora istinaden gerek toplumda ki algıda kuşkuya yer vermemek, gerekse yargıya olan saygınlık, hakim ve savcıların menfaatlerinin selameti için bu kişilerin görevden uzaklaştırıldığı açıklandı. Bu iddiaların hazırlanacak müfettiş raporuyla ortaya çıkacağı belirtildi. Bu manada FETÖ soruşturması kapsamında 45 hakim ve savcı daha meslekten ihraç edildi. Tahliye kararları da göz önünde bulundurulunca İstanbul 25. ağır Ceza Mahkemesi FETÖ medya yapılandırmasına ait aralarında Atilla Taş gibi ünlülerinde bulunduğu, Abdullah Kılıç, Ahmet Memiş, Ali Akkuş, Bayram Kaya, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cihan Acar, Cuma Ulus, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Habib Güler, Halil İbrahim Balta, Hanım Büşra Erdal, Hüseyin Aydın, Muhammed Sait Kuloğlu, Murat Aksoy, Mustafa Erkan Acar, Oğuz Usluer, Seyid Kılıç, Yakup Çetin ve Yetkin Yıldız'ın tahliyesine karar verilmişti.

Kararın ardından Hanım Büşra Erdal, Ahmet Memiş, Bayram Kaya, Cemal Azmi Kalyoncu, Cuma Ulus, Habib Güler, Halil İbrahim Balta ve Muhammet Said Kuloğlu'nun serbest bırakılmasına itirazda bulunmuş, itirazı kabul eden İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi 8 sanık hakkında yeniden yakalama kararı çıkarmıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *