» 
»
 

HSYK ihraç edilen 233 hakim ve savcının itirazını reddetti

FETÖ soruşturması kapsamında ihraç edilen 233 hakim ve savcı itiraz etmişti. HSYK hakim ve savcıların itirazını reddetti ve karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulu, 27-29 Aralık'ta toplanarak FETÖ soruşturması kapsamında ihraç edilen 233 hakim ve savcının itirazını değerlendirdi. Kurul incelemelerin ardından itirazı reddetti ve kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından ihraçları kesinleşti.

Daha önce süre yönünden itirazı reddilmiş olan 3 kişinin başvurusu yeniden değerlendirme sonucunda esastan reddedilirken, 2 kişi hakkında ise yakınlarının yaptığı itiraz ise taraf sıfatı bulunmaması dolayısıyla ret kararı verildi. Bu kişilerin şahsen başvurularının da bulunması nedeniyle yeniden değerlendirilen inceleme talebi esastan reddedildi. 5 kişinin ise süresi içinde başvuruda bulunmamış olması nedeniyle yeniden inceleme talepleri reddedildi.

OHAL kapsamında çıkarılan KHK'nın 3. maddesinin HSYK'ya verdiği yetki ile FETÖ ile irtibatı ve iltisakı tespit edilen hakim ve savcılar meslekten uzaklaştırılmış ve daha sonra da ihraç edilmişti. Daha önce ihraç edilmiş olan 3 bin 165 hakim ve savcının itirazını reddeden HSYK Genel Kurulu kararı ile bu kişilerin ihraçları da kesinleşmişti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *