» 
 

Hükümetin 2017 programında dar gelirliye kiralık sosyal konut desteği

Artan konut ihtiyacına yönelik tedbirlerin gündeme geldiği hükümetin 2017 programı kapsamında konut fiyatlarının yüksek olduğu illerde dar gelirliler için sosyal kiralık konut yapılacak.

Türkiye’de sürekli artan konut ihtiyacı, hükümetin 2017 programında da yer aldı. 2017’de 817 bine çıkacağı öngörülen Türkiye’deki konut ihtiyacını karşılamak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOKİ gibi kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapacak. Sosyal konut desteğine yeni bir yaklaşım getirmesi beklenen program kapsamında konut piyasasında dar gelirli vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ve arz-talep dengesi kurulması amaçlanıyor.

ÖNCELİK KONUTLARIN PAHALI OLDUĞU İLLERDE

Özellikle büyükşehirlerde konut ihtiyacının ön plana çıktığı göz önünde bulundurularak yoksul vatandaşlara mevcut üretilen satılık sosyal konutların kiralık olanları da üretilmeye başlanacak. Nüfus artışının hızlı ve yüksek seviyelerde olduğu illerde kiralık konut desteğinde öncelik sağlanacak ve sosyal kiralık konut olarak adlandırılan bu destek, satılık konutlarda olduğu gibi yine dar gelirli vatandaşlara verilecek.

Sosyal Konut Projesi kapsamında şu ana kadar yapılan 29 bin 271 konuta toplam 70 milyon liraya yakın kaynak ayrıldı. 2023’e kadar hükümet, sosyal konut sayısını 100 bine çıkarmayı ve hak sahibi vatandaşlara teslim etmeyi hedefliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *