» 
 

Hükümetten milyonlarca vatandaşa 6 müjde için artık son viraj

Hükümetin yakın bir zaman içinde gerçekleştirmesi beklenen 6 önemli müjde neler? Bakanlıkların son sürat çalıştıkları düzenlemeler arasında emekliler, genel sağlık sigortası primi ödeyenler, taşeron işçiler, tüketiciler ve çalışanlar da bulunuyor.

Kısa zamanda hayata geçirilecek düzenlemeler Türkiye’de pek çok kesimin yüzünü güldürecek. Takvim’in haberine göre sona yaklaşan bu çalışmalar arasında emeklilerin merakla beklediği promosyon, genel sağlık sigortası primlerinde indirim, asıl işlerde görev yapan taşeron işçilere kadro, kırmızı et ve gıda fiyatlarında indirim, çalışanların kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı gibi pek çok düzenleme yer alıyor.

Türkiye’nin neredeyse tamamını ilgilendiren maddelerin bunulduğu bu düzenlemelerde ayrıntılar neler?

EMEKLİLERE PROMOSYON NE ZAMAN ÖDENECEK, NE KADAR OLACAK?
Emeklilerin uzun zamandır beklediği promosyon çalışmalarında artık sona yaklaşıldı ve memurların aldığı gibi banka promosyonu isteyen emekliler kısa zaman sonra paralarına kavuşacak. Emeklilere promosyon için bankalarla çok sıkı pazarlıklar yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu pazarlıklarda sona yaklaşıldığının sinyallerini verdi. Emeklilere promosyon uygulaması için net tarih verilmese de yaza kadar hayata geçirilmesi planlanıyor. İddiaya göre 3 yıllık dönem için bankalar tekliflerini 500-600 liraya çıkardı ve bu rakamın artırılması için pazarlıklar sürüyor.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMLERİNDE İNDİRİM OLACAK MI?
Yeni bir dönem olarak nitelendirilen Genel Sağlık Sigortası'nda 3 farklı rakamdan oluşan (65, 197 ve 395 lira) prim sistemi bitiyor ve artık yerine belirlenecek yeni bir prim tutarı ödenecek. Alınan bilgilere göre, aynı evde yaşayan kişilerin tek başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'i kadar ve üstünde olan herkes belirlenen bu tek bir tutar üzerinden prim ödeyecek. Bu primin tutarı ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nca yürütülen çalışma kapsamında sunulacak 60 liraya yakın sabit bir ücret önerisi olacak. Bu da demek oluyor ki daha önce daha fazla ödeyen 4.2 milyon kişinin prim tutarında indirim yapılacak. Ayrıca gelir testi yaptırmayarak prim borcu tavandan çıkarılan kişiler de yeni sistem sayesinde rahatlıyor. Ödenecek son kesinleşen prim tutarı ise yakın biz zamanda açıklanacak.

TAŞERON İŞÇİYE KADRO NE ZAMAN?
Taşeron işçilerin kadroya alınması 1 Kasım seçim çalışmalarından beri dillerde dolanıyor. Yapılan çalışmalar kapsamında kamuda asıl işlerde çalışan taşeron işçilere kadro verilmesi için artık son dönemeç. 21 Mart itibariyle Meclis'e sevk edilecek tasarı sonrası yasa çıkacak ve 150 bine yakın taşeron işçi devlette kadroya geçecek.

KIRMIZI ET VE GIDA FİYATLARINA AYAR
Tavan fiyat uygulaması ile gündemde olan kırmızı et için şimdi de gündemde KDV indirimi var. Ayrıca üreticiden markete ulaşana kadar neredeyse 5 kat artan sebze meyve fiyatlarında da bir ayarlama yapılması ve ürünlerin üreticiden tüketiciye gidene kadar oluşan maliyet ile ilgili düzenleme yapılması da gündemde. Ara aşamalardaki maliye kalemlerinde yapılacak düzenleme ile kar marjına sınırlama da getirilebilir.

ÇALIŞAN HERKESE TAZMİNAT GELİYOR
Alınan bilgilere göre, yapılacak yeni düzenleme ile çalışan herkesin kıdem tazminatı alması planlanıyor. Yeni oluşturulacak sistemde işsizlik sigortası benzeri bir fon ile bu sorunun çözülmesi planlanıyor. Şu an uygulamada olan sisteme göre bir çalışanın tazminat alabilmesi için en az 1 yıl çalışmış olması ve çalışanın kendi kusuru harici bir nedenle işten çıkartılması şartı yer alırken, yeni yapılacak sistemde, istifa edenler için de kıdem tazminatı söz konusu olabilecek. İşçi çalıştığının karşılığını tam olarak alacak. 1 gün çalışmış olsa dahi, 1 günlük kıdem tazminatı ödenecek.

İŞSİZLİK MAAŞINDA KOLAYLIK SAĞLANACAK
Yeni sistem işsizlik maaşı almayı da kolaylaştırıyor. Ayrıca işsizlik maaşı ödeme süresi ve işsizlik maaşı da artırılacak. İşsizlik maaşı almak için, alınan bilgiye göre, işten ayrılmadan önce son 120 gün olan ektiksiz prim ödeme süresi 30 güne, son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartı da 300'e düşürülecek. İşsizlik maaşı ödeme süresi ise 10 aydan 15 aya çıkacak. İşsizlik maaşı olarak ödenen tutardaki artış da çalışırken alınan maaşa göre yükselebilecek. Daha yüksek maaş alanların işsizlik maaşları yüksek olurken, en düşük işsizlik maaşı için düşünülen ücret ise 1300 lira asgari ücret olması planlanıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *