» 
»
 

Hulisi Akar'ın yaveri cemaat üyesi olduğunu itiraf etti

Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar'ın yaveri olan Yarbay Levent Türkkan, darbe girişimi sonrasında savcılık sorgusunda FETÖ'ye bağlı cemaat üyesi olduğunu itiraf eden açıklamalarda bulundu.

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı olan teröristlerin darbe girişimleri sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yaveri Piyade Yarbay Levent Türkkan, yaptığı ihaneti tek tek itiraf etti. İfadesinde FETÖ üyesi olduğunu ancak pişmanlık duyduğunu bu yönden dolayı Etkin Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak istediğini belirtti.

Savcılığa verdiği ifadesi ortaya çıkan Levent Türkkan, ifadesinde paralel yapı üyesi olduğunu, cemaat ile ortaokul döneminde tanıştığını, askeri liseye girmeden önce kendisine soruların geldiğini ve bu şekilde askeri lise sınavını kazandığını belirtti.

Fetullah Gülen cemaatinde olduğunu itiraf eden Türkkan, fakir bir ailenin çocuğu olduğunu, ortaokul döneminde Gülen cemaatine girdiğini, geleceği çok parlak bir öğrencilik döneminin olduğunu söyledi. Askeri Lisesi sınavına gireceği günün bir önceki günü, kendisine cemaatten bir Abi'nin soruları getirdiğini ve sınavı kazandığını belirtti. Genelkurmay'da emir subaylığı görevine başladıktan sonra cemaatten gelen emirlere de uyduğunu bildirdi.

Eski Genel Krumay Başkanı olan Necdet Özel'i cemaatten gelen emire göre, dinleme cihazı ile sürekli dinlediklerini ve cihazı Türk Telekom'da çalışan bir Abi'nin verdiğini haftada bir cihazı alıp o kişiye verdiğini ve Hulisi Akar, Yaşar Güler döneminde de dinlemelerin yapıldığını itiraf etti.

15 Temmuz günü öğle saatlerinden sonra cemaat üyesi olan Tümgeneral Mehmet Dişli'nin odasına gitti. Oradaki Dişli, Hulisi Akar'a, Kenan Evren olup olmayacağını soracağını söyledi. Akar'ın cevabının olumlu olacağını düşünülüyordu. Ancak öyle olmadı ve Akar teklifi kabul etmedi. Kuvvet Komutanları da Akar'ı ikna edemedi.

Darbe girişimi günü 15 Temmuz cuma akşamı saat 20:00-21:00 sıralarında makamındaki Genelkurmay Başkanı MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştü ve makamından ayrıldıktan sonra Özel Kuvvetler'den olan tam teçhizatlı yaklaşık 20 askerin Karargâh'a girdiğini Dişli'nin de orada olduğunu, Dişli çıktıktan sonra bizlere girin dedi ifadelerinde bulundu.

İçeri giren Hulisi Akar'ın kendilerini uyardıklarını yanlış yapıyorsunuz dediğini Özel Kuvvetler'in Akar'ı götürdüğünü söyledi. Kendisinin orada kaldığını Dişli'nin kendisini arayarak Akar'ın eşini aramasını istediğini söyledi. Askeri hattan aradığında hanımefendinin ağlayarak Meclis'in bombalandığını ve sivil halkın öldürüldüğünü TV'den öğrendiğinde pişman olduğunu söyledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *