IBM tarafından geliştirilen yapay zeka bir hayat kurtardı!

IBM, yani Uluslararası İş Makineleri tarafından geliştirilen ve Watson adı verilen yapay zeka, birçok işi başarmış durumda. Tokyo Üniversitesi doktorlarının gözlemlerine göre Watson, yanlış teşhis konulan 60 yaşındaki bir kadının hayatını kurtardı!

IBM yani Uluslararası İş Makineleri tarafından geliştirilen Watson adlı yapay zeka, Jepoardy’de galibiyet sağlamaktan hiç bilinmeyen yemekleri pişirmeye kadar birçok işi yapmış durumda ve şimdi ise şu ana kadar elde ettiği en büyük başarı ile gündeme geldi: Bir hayatı kurtarmak.

Tokyo Üniversitesi’nde yapılan gözlemlere ve Tokyo Üniversitesi doktorlarının söylediğine göre bu yapay zeka, geçtiğimiz dönemlerde yanlış teşhis konulan 60 yaşındaki bir kadının hastalığını löseminin çok nadir bir türü olsa bile doğru şekilde tespit etti. Analitik çalışan makine, 10 dakika içerisinde çok yüksek hızlar ile hastanın genetik değişimlerini tam 20 milyon kanser hastasından oluşan bir veri tabanı ile karşılaştırdı. Doktorların koyduğu teşhislerin yanlış olduğunu ispatlayan bu makine, hastalığın tam olarak ne olduğunu bulmak ile birlikte tedavi için gerekli süreci de başlattı. Üniversite tarafından yapılan açıklamada Watson, başka bir hasta için de nadir bir hastalık bulduğu belirtildi.

Yapılan teşhisler, teknolojinin aslında medikal dünyada ne kadar kullanışlı olabileceğini bir kez daha kanıtlamış durumda. İnsan doktorların, bazı hastalıkları kesin olarak teşhis etmeli, belirlemeleri uzun süreler gerektirirken Watson veya benzeri makineler 10 dakika hatta belki çok daha kısa sürelerde bu hastalıkları teşhis edebilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *