» 
 

İç piyasalar enflasyon raporunu bekliyor

ABD Başkanı Trump'ın açıklamalarının ardından ortaya çıkan jeopolitik risklerle birlikte iç piyasaların odağında bugün TCMB Enflasyon Raporu var.

Kuzey Kore'ye ilişkin sert açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump ile ABD yönetiminin senatörlere Kuzey Kore ile ilgili verdiği brifing sonrasında küresel piyasalarda jeopolitik risk algısı yükseldi. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats, yaptıkları ortak yazılı açıklamada bölge istikrarı açısından Kuzey Kore'nin tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Son 3 yıldır hiçbir bütçe tasarısının kongreden son saatlere girilmeden geçemediğini belirten analistler ise son dakikalara kadar taraflar arasında pazarlıkların süreceği görüşünde. Avrupa tarafında dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) faizleri sabit bırakırken, daha önce açıklandığı gibi varlık alım programını 80 milyar avrodan 60 milyar avroya düşürdü. Avro/dolar paritesi günü yüzde 0,28 düşüşle 1,0874'ten tamamlarken, Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,23, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,31 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,71 değer kaybetti.

TCMB Enflasyon Raporu odakta
Yurt içinde, dün döviz kurlarındaki düşüş eğiliminin desteği ile gün içinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 95.196,45 puanı gören BIST 100 endeksi, bu seviyede etkisini artıran kar satışları ile düşüşe geçti ve günü yüzde 0,25 azalışla 94.282,48 puandan tamamladı. Dolar/TL ise önceki gün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz kararı sonrası başlayan düşüşünü devam ettirerek 3,5550 ile 3 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördü ve 3,56'nın hemen üzerinde kapandı.

Bugün yurt içinde dış ticaret dengesi ve TCMB Enflasyon Raporunun, yurt dışında ise ABD ve İngiltere'de büyüme başta olmak üzere yoğun veri akışının takip edileceğini belirten analistler, ABD bütçesi ve jeopolitik gelişmelerin de piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *