» 
»
 

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ilin Valiliklerine kritik bayram uyarısı

Ramazan Bayramı nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla, tüm Türkiye'deki Valilikler, Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma Komutanlıklarına bir genelge gönderildiği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından, Ramazan Bayramı süresince, trafikte alınacak tedbirler hakkında , 81 ilin valiliklerine uyarıda bulunuldu. Yapılan uyarıda, trafikte yaşanabilecek olumsuzların önüne geçmek bir takım tedbirlere yönelik yapılacak uygulamalar şu şekilde sıralandı:

Trafiğin yoğun olması beklenen güzergahlar, bayram boyunca, havadan helikopter, drone ve İHA'lar ile takip edilecek. Radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak. Sadece ön koltukta değil, arka koltukta oturanların da emniyet kemeri kullanımı denetime tabii tutularak konu hakkında yolculara da bilgilendirmeler yapılacak.
Sürücülerle yüz yüze iletişim kurulması sağlanacak. Kural ihlali yapsa da yapmasa da araçlar durdurularak, saygı ve nezaket çerçevesinde sürücülerin hız yapmamaları, ön ve arka emniyet kemeri takmaları, araç kullanırken cep telefonuyla görüşme yapmamaları, şerit kullanma kurallarına riayet etmeleri ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları gibi konularda bilgilendirme yapılacak.

Trafik polisleri ve trafik personellerine sadece trafiğin tanzimi ve denetimi konusunda görev verilecek. Bayram tatili süresince genel hizmet birimleri ile trafik personelinden karma denetim ekipleri oluşturulacak. İhtiyaç duyulması halinde Polis Bölge Trafik Ekipleri ile Jandarma Trafik Timlerince karma ekipler oluşturularak denetimler yapılacak. Denetim bölgelerinde; ekip ve personel görünülürlüğü açısından, reflektif yelekler giyilecek, hava durumuna göre dominit lambalar ile el fenerleri kullanılacak ve güzergâhta araçların tepe lambaları açık olacak.

Bayram tatilleri boyunca son 10 yılda, kazaların yoğun olarak meydana geldiği 20 güzergah belirlenerek önlemler bu bölgelerde artırılacak, bu güzergahlarda, 10-20 km'de bir resmi ekip görevlendirilecek. Trafiğin yoğun olduğu ve kazaların sıklıkla meydana geldiği 04.00-08.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında trafik denetimleri sıklaştırılacak. Hava koşulları takip edilerek, riskli hava koşulları olan gün, saat ve kesimlerde, riske yönelik tedbirler geliştirilecek. Şehirlerarası karayolları üzerindeki ilçe emniyet müdürlükleri/amirlikleri ekipleri, ilçe giriş-çıkışları ile trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda düzenleme ve denetleme görevlerini görünür şekilde ve kazaların olmasını önlemek amacına yönelik olarak gerçekleştirecek. Radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak, 'tuzak radar' algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak.

Yerleşim yerlerinde kazaların yoğun olduğu bölgelerde, uygunsuz parklanmalara izin verilmeyecek, yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli vatandaşlar için tasarlanan engelli rampaları üzerine ve önüne park etmiş araçlar cezalar uygulandıktan sonra derhal kaldırılacak. Ayrıca, denetimlerde, yol kullanıcılarına bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik broşürler dağıtılacak, ihbar veya göreve ilişkin 155 ve 156'yı arayan vatandaşlara bilgi akışı sağlanacaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *