» 
»
 

İdeal uyku süreleri ne kadar olmalı?

Sağlıklı bir yaşam için önemli olan şartlardan biri de düzenli uyku saatlerine sahip olmaktır. Uzmanlar, ideal uyku sürelerinin ne kadar olması gerektiğini ve bu sürelerin nelere göre değişiklik gösterdiğini açıkladı...

İdeal uyku süresi kişiden kişiye ve bünyeden bünyeye değişiklik göstermektedir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen uyku süresi yedi ila dokuz saat aralığındadır. Öte yandan yetişkin bireylerin gece en az yedi saat uyuması gerektiği ve bu sürenin yaşlandıkça değişebileceği de ifade edilmektedir.

Çocuklar ve gençler için uyku düzeni; Bebekler doğduğu andan itibaren günde 17 ila 20 saat uyuyabilir 4. aydan 12. aya kadar olan bebeklerin şekerlemeleri de dahil olmak üzere 12 ila 16 saatlik uykuya ihtiyaçları vardır. 1 ila 3 yaş arasındaki küçük çocukların 11 ila 14 saat, 3 ila 5 yaş arası çocukların 10 ila 13 saat, 6 ila 12 yaş arası çocukların 9 ila 12 saat, gençlerin ise 8 ila 10 saat, yetişkin bir insanın ise ortalama 6-8 saat uyuması gerekmektedir. 

Uyku süresi kadar uykunun kalitesi de önemlidir. Daha derin uykuya dalmak ve REM aşamasına geçmek, gün boyunca biliş, hafıza ve üretkenliğe yardımcı olur. REM, anıları biriktirirken aynı zamanda canlı rüya görülmesine yardımcı olur. İnsanlar bazen ideal miktarda uyuyabilirler, fakat yine de kendilerini yorgun hissedebilirler. Bu uyku aşamalarına ulaşmadıkları anlamına gelir.

Kötü uyku; kalp hastalıklarına, diyabet, obezite ve bunama riski gibi uzun vadeli hastalıkları. Yapılan bir araştırmaya göre; kısa süre olsa bile bir günlük uyku eksikliği sağlığımıza zarar verebilir. Zayıf bir uyku düzenine sahip olan kişilerin anksiyete, depresyon ve bipolar bozukluk gibi hastalıklara daha yatkın oldukları da yapılan araştırmalarla ortaya konmaktadır.

Yeterli ve ideal uyku uyumak için;

Bir rutine bağlı kalmak: Her gün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya çalışın. Uyurken odanın karanlık, serin ve rahat olmasına dikkat edin. Elektronik cihazları yatmadan önce mümkün olduğunca erkenden kapatmak gerekir. Zira ışığa maruz kalmak vücudumuzun uyku-uyanıklık döngüsünü etkilemektedir. Nefes egzersizleri, meditasyon ve yoganın da uykuyu fayda sağladığı test edilmiştir. Sağlıklı besinler tüketmek ve egzersiz alışkanlığı kazanmak geceleri daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *