» 
»
 

İftar ve sahur arasında ne kadar su tüketilmeli?

Bedensel anlamda da arınma olarak kabul edilen orucun bu yıl 16 saatli bir süre ile tutuluyor olması nedeni ile bedende oluşan su kaybını gidermek için ne kadar su tüketilmesi gerektiğini Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanı Emel Arslan açıkladı.

Yaz sıcaklarının herkes tarafından hissedildiği şu dönemde daha kolay ve sağlıklı bir oruç için özellikle vücuttaki su dengesini kourmak adına su içmenin önemini vurgulayan Hospital Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanı Emel Arslan oruç tutmak için çaba harcarken yapılacak birkaç küçük önlemle sağlığımızı koruyarak daha keyifli bir ramazan geçirilebileceğini söyledi. Sıcaklarında etkisini arttırması nedeni ile sıvı me mineral kaybının yaşanabileceğini ifade eden Arslan, buna bağlı olarak bazı rahatsızlıklar yaşanabileceğini bu sebeple iftar ve sahur arasında bu kaybın mutlaka telafi edilmesi gerektiğini vurguladı. Sağlıklı kalmak adına ortalama 8-10 bardak su içilmesi gerektiğini söyleyen Arslan, suya ek olarak cacık, komposto, ayran tüketimininde doğru tercihler olacağını belirtti.

Uzun süre aç kalan bedene birden aşırı yüklenmemek gerektiğini ve bunun en çokda miğdeye zarar verebileceğini açıklayan Emel Arslan, ilk olarak içilen çorbanın ardından 10 dk geçtikten sonra ana yemeğe geçilmeli ve yemeğin üzerinden en az iki saat geçtikten sonra tatlıya geçilmedilir dedi. Arslan iftar sonrası yaşanan şişkinliği gidermek için en az yarım saat yürüyüş yapılması gerektiğini, bu şekilde yenilen besinlerinde hazmının kolaylaşacağını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *