İğneden Korkanlara Müjde Aşı Bandı geliyor

Yüz adet mikro iğneyle 1 santimetre boyutlarında olacak olan aşı bandı, klinik çalışmalarda test edildi. Sonuçlar denekler tarafından çok olumlu karşılandı. Yakında piyasaya sürülecek.

Dünyadaki sağlık gelişmeleri, yapılan klinik çalışmalarla her geçen gün yeni bir boyut kazanırken, insanların hayatlarını kolaylaştırmanın yanı sıra yaşam kalitelerinin de artmasını sağlıyor. ABD Ulusal sağlık Enstitüsü’nün finansal olarak desteklediği, Emory Üniversitesi ve Georgia Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen, insanların kendi kendilerine uygulayabileceği ve acı vermeyen bant şeklinde grip aşısı geliştirildiği belirtildi.  Bandın yapışkan yüzeyinde, derinin içine giren yüz tane ufak ve tüy şeklinde mikro iğne olduğu açıklandı. Özellikle iğne olmaktan çekinen insanlar için çok önemli bir rol oynayacak bu gelişme, bir çok aşı olamayan insanlara çok faydalı bir yöntem olacağa benziyor.

Klasik aşılar mutlaka buzdolabında saklanıyorken,  aşı bandı için böyle bir zorunluluk gerekmiyor, bu da eczanelerin aşıyı kolaylıkla raflarda saklayabilmesini sağlayacak. Ortalama bir oda sıcaklığında bir yıla kadar saklanabilmesinden dolayı özellikle gelişmekte olan ülkelerde fayda sağlayabileceği anlamına geliyor.

Aşı bandı ile ilgili klinik çalışmaları ve araştırmaları yürüten Profesör Mark Prausnitz, Mikroskop altında bakıldığında, üzerinde ufak iğneler görüleceğini, bu iğnelerin deriye acı vermeden geçtiğini ifade etti. Bandın yapışkan yüzeyinde, derinin içine giren yüz tane ufak ve tüy şeklinde mikro iğnenin mevcut olduğunu,  bu yöntemin iğneden korkan insanlar için çok önemli bir korkuyu ortadan kaldıracağını beklediklerini aktardı.

Yeni buluş olarak konu edilen bantların, testlere katılan gönüllüler tarafından kullanımında bazı deri hassasiyetlerine sebep olduğu çalışmalarda ortaya çıkarken bu kızarıklıkların birkaç gün içinde kaybolduğu da belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *