» 
 

Ihlamur fiyatları fırladı! Kilosu 180 TL

Soğuk havalarda hastalıklardan korunmak için vatandaşlar aktarlara akın ediyor. Serbest piyasada gram altını geride bırakan ıhlamur, 180 TL'den alıcı bulmaya devam ediyor.

Ihlamur özellikle kış aylarının vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Ihlamurun en çok tüketilen bitki çayı olmasının yanı sıra bir önemli diğer özelliği de pahalı olması. Fiyat sıralamasında ıhlamuru, kış çayı ve ada çayı art arda takip ediyor. Çiçeği olan ıhlamurun şifa oranının diğer bitkilere nazaran daha yüksek olduğunu belirten aktar İsmail Çakmak, kış çayının kilosunun 80, ada çayının 70, ıhlamurun ise 180 TL olduğunu söylüyor.

Aktar İsmail Çakmak, aslında ıhlamurun kilosunun pahalı olmadığını vurgulayarak, ıhlamuru çiçek ıhlamur şeklinde sattıklarını ve çiçeğin ıhlamurun özü olduğunu dile getiriyor. Ihlamur ile çiçek ıhlamur arasında içmesinin de tadının da farklı olduğunu söylüyor. Çeyrek asırdır Mısır Çarşısı'nda aktarlık yapan Mahmut Yıldız ise, bitkilerin şifa yönünden faydalarının saymakla bitmeyeceğini, kışın soğuk algınlığına karşı tedbir almak gerektiğini, ancak ilk olarak elbette doktora başvurulması gerektiğini dile getiriyor.

Bitki çayları yaz aylarına oranla kış aylarında daha çok ilgi görüyor. Yaz aylarında Melisa çayı, kış aylarında ise ıhlamur sıkça tercih ediliyor. Melisa'nın vücudu rahatlatıcı etkisi var, Kış aylarında Ihlamur ve ada çayı talep görüyor. Yazın en çok Melisa ve hibisküs çayları tüketiliyor. Melisanın en belirgin özelliklerinden biri de C vitamini deposu olmasıdır. Sıcak ve soğuk olarak tüketilebiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *