» 
 

Ihlamurun fiyatı yüksek olunca yerine adaçayı tercih ediliyor

Kilogramı 200 liraya kadar çıkan ıhlamurun yüksek fiyatı nedeni ile grip, soğuk algınlığı için vatandaşlar adaçayı gibi alternatif bitkisel çaylara yöneliyor.

Soğuk havaların başlaması ile birlikte artan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar sırasında rahatlatıcı etkisi ile yaygın olarak kullanılan ıhlamur artık yerini adaçayına bıraktı. 200 lirayı bulan kilogram fiyatı nedeniyle tercih edilmeyen ıhlamurun yerine tüketiciler artık adaçayı ya da kış çayı gibi farklı bitkisel çaylar almaya başladı.

Ihlamur fiyatı nedeniyle adaçayına talebin artmasını değerlendiren TABDER Başkanı Ayhan Ercan, eskiden soğuk algınlığında ilk ıhlamur akla gelirken artık 10 kişiden 6’sının ada çayı kış çayı gibi alternatif çaylara yöneldiklerini belirtti. Tüketicilerin artık daha bilinçli olduğuna dikkat çeken Ercan, aynı paraya ya da daha ucuza başka çaylar alabildiklerini, bu ürünlerin içinde ise hem ıhlamur hem de ada çayı, zencefil gibi bitkilerin bulunduğunu dile getirdi.

Karaborsacılar nedeniyle ıhlamur fiyatındaki artışın meydana geldiğini belirten Ercan, bazı bölgelerde indirimlerin tüketicilere yansıtılmadığını da belirterek, havaların iyi gitmesi halinde ise fiyatlarda yine bir düşüş beklendiğini de sözlerine ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *