» 
 

Ihlamurun satış fiyatı altınla yarışıyor

Soğuk algınlığı, boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklarda tedavideki olumlu etkisi tartışılmaz bir gerçek ıhlamurun kilogram satış fiyatı neredeyse altınla yarışır hale geldi. Ihlamurun kilosu ne kadar? sorusunun cevabı haberimizde…

Havaların soğuması ile birlikte artan grip, soğuk algınlığı gibi birçok hastalıklarda il başvurulan doğal içecek olan ıhlamur fiyatındaki artık tüketiciye pes dedirtiyor. Ancak artan rakamlara rağmen rağbet görmeye devam ediyor. Kış aylarında ürüne gösterilen rağbet ve üretimin az ve zor olmasın nedeni ile özellikle kış ayların da ıhlamur satış fiyatı 170 TL'ye kadar çıkmış bulunmakta.

Konu hakkında açıklamada bulunan Aktar Fahri Kiğılı, ıhlamurla birlikte zencefil, helvacan, tarçının birlikte kaynatılarak tüketildiğini, çiçekleri olan ıhlamurun kilosunu 140 liradan, yalnızca yaprak olan ıhlamurun ise 100 liradan satışa sunulduğunu, çiçekli ıhlamurun en çok tercih edilen tür olduğunu ifade etti.

Kiğılı ıhlamurun uzun süre kısık ateşte kaynatılarak demlenmesi gerektiğini, suyu bittiği takdirde ise su eklenebileceğini belirtti. Kiğılı ıhlamurun çay gibi olmadığının altını çizerek, kaynadıkça özünün çıktığını ve faydasının görüldüğünü kaydetti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *