» 
 

İhracatçılara yeşil pasaport müjdesi yüzleri güldürdü

İhracatçılara yeşil pasaport verileceği haberi özellikle sürekli yurt dışına seyahat eden işadamlarını sevindirdi. Uzakdoğu ülkeleri için yapılan vize başvurularının 2-3 haftada sonuçlanması nedeniyle, bu şekilde pazar çeşitlenmesinin hız kazanacağı belirtildi.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşer, ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi hususunda bir yazılı açıklama yaparak 2023 ihracat hedeflerine ulaşmak ve pazarın çeşitlenmesini ve hızlanmasını sağlamak için yeşil pasaportun önemine işaret etti. Devlet memurlarının yılda bir kez kullandığı yeşil pasaportun neredeyse her ay yurt dışına çıkan ihracatçılara verilmemesinin büyük bir ektiklik olduğuna dikkat çeken Kızılgüneşer, yeşil pasaportun hem pazarı çeşitlendireceğini hem de binlerce ihracatçı firmanın hareket kabiliyetini arttıracağını belitti.

Türk doğaltaş sektöründe Uzakdoğu ülkelerinin ihracat payının yüzde 50 seviyelerinde olduğunu vurgulayan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, yeşil pasaportun dış satımda başta Çin olmak üzere işlerini büyük oranda kolaylaştıracağına dikkati çekti. İhracat dünyasının uzun süredir talep etmekte olduğu yeşil pasaport imkanını sağlayan Başbakan Binali Yıldırım ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye ve diğer tüm emeği geçenlere teşekkürlerini ileten Kaya, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra “ İnadına Üretim, İnadına İhracat” sloganını hayata geçirmek için ihracat dünyasının itici güç olacağını kaydetti.

İhracatçılara yeşil pasaport verilmesi hususunda uygulamada ihracatçı birlikleri yönetim kurullarına girme şartı olan ihracat rakamlarının göz önünde bulundurulması ve her firmanın yönetim kurulu başkanı ile başkan yardımcısına yeşil pasaport verilmesi talebi de bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *