» 
 

İkametgah ve Nüfus kayıt örneği almada e-devlet kolaylığı

Vatandaşların pek çok işine kolaylık getiren e-devlet artık ikametgah da verecek. Bundan sonra Aile Nüfus Kayıt Örneği ve İkametgahlar e-devlet üzerinden alınabilecek. Özellikle aylık bağlatma, miras gibi işlemlerde kullanılan bu belgelerin e-devlet şifresiyle alınabilmesi vatandaşa büyük kolaylık getiriyor.

e-devlet üzerinden verilen hizmetler gün geçtikçe artıyor ve artık pek çok bilgi ve belge için işi gücü bırakıp kamu kurumlarına koşmak gerekmiyor. Daha önce vatandaşlar ihtiyaç halinde ikametgah ve aile nüfus kayıt örneklerini nüfus müdürlüklerine giderek alabiliyorlardı. Yeni yapılan düzenleme vatandaşlara kolaylık getirdi. Özellikle miras ve aylık bağlatma gibi işlemler bundan sonra e-devlet şifresiyle e-devlet üzerinden yapılabilecek. Bilindiği gibi e-devlet üzerinden birçok işlem yapılabiliyor. Yapılan birçok işleme artık vukuatlı nüfus kayıt örneği de eklenebilecek. Bu sadeye vatandaşlar kimlik belgesiyle Nüfus Müdürlüklerinin kapısını aşındırmaktan kurtulacak. Şu anda Nüfus Müdürlükleri büyük yoğunluk yaşamakta, çipli nüfus kimlik kartlarını yetiştirmeye çalışmaktadır. E-devlet üzerinden alınacak ikametgah ve aile nüfus kayıt örnekleri de resmi yerlerde geçerli olacak ve Nüfus müdürlüğü tarafından verilenlerle aynı özelliği taşıyacak. Bu sayedi hem Nüfus Müdürlükleri rahatlayacak, hem de vatandaşlara büyük kolaylık sağlayacak.

Türkiye genelinde bazı Nüfus Müdürlükleri duvarlarına vatandaşları bilgilendirmek amacıyla ikametgah ve aile nüfus kayıt örneklerini e-devlet üzerinden alabileceklerine dair bilgilendirmeı levhaları astı. Bilgilendirmede yapılan yönetmeliğe dikkat çekilerek, ikametgah (yerleşim yeri belgeleri) ile nüfus kayıt örneklerinin e-devlet üzerinden alınabileceğinin altı çizildi. Nüfus Müdürlükleri astıkları bilgilendirme yazısında e-devlet üzerinden alınacak çıktıların nüfus müdürlüğü çıktıları ile aynı vasfı taşıdığı da ifade edildi.

Bakanlar Kurulu tarafından uygulamaya konulan Nüfus Hizmetleri Kanunu Uygulamasına ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklik uyarınca yönetmelik ile yapılan değişiklik Resmi Gazete'da yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre bürokratik bir dizi işlemi azaltan ikametgah ve nüfus kayıt örneği belgeleri 7 gün 24 saat internetin olduğu her yerden e-devlet şifresi ile e-devlet üzerinden alınabilecek. Uygulamanın vatandaşlara büyük kolaylık sağlaması beklenirken, nüfus müdürlüklerinin de yükü bir nebze de olsa azalmış oldu. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *