» 
»
 

İki anne ve bir babadan yapılacak tüp bebeklere izin çıktı!

İngiltere'de iki anne ile bir babadan olacak tüp bebeklere onay verilmesi, tartışmalara neden oldu. Ölümcül genetik hastalıkla doğumu engelleyecek yöntemle, önümüzdeki yıl ilk bebek dünyaya gelecek.

İngiltere'de bağımsız olarak faaliyet gösteren ve doğumla ilgili yönetmelikleri belirleyen komisyon, "iki anne ile bir babadan olcak" tüp bebeklere onay verdi. Tarihte bir ilk olacağı gibi yeni bir tartışma konusu yaratan bu karar ile, bebeklerin ölümcük genetik hastalıklarla doğmasının önüne geçirilmesi amaçlanıyor. Konu ile ilgili uzun süredir klinik çalışmalar yürüten İngiltere Newcastle'daki tüp bebek uzmanı bir grup doktor, onaylanan prosedürü uygulamak için başvuruda bulundu. İki anne ve bir babadan yapılacak üç ebeveynli ilk çocuğun 2017 sonunda dünyaya gelmesi bekleniyor.

PEKİ BU TEKNİK NEDEN ONAYLANDI?

Mitokondriyal yani tedavi edilemez hastalıklardan dolayı birden fazla bebeklerini kaybeden aileler bu tarihi adımın merkezinde yer alıyor. Bu tür durumlarda hastalık sadece anne aracılığı ile geçiyor ve geliştirilen teknik de bu duruma müdahale ediyor. Bir vericiden alınacak yumurta, annenin yumurtası ile babanın spermi ile birlikte toplamda 3 kişiden sağlıklı bir bebek oluşturuluyor. Geliştirilen bu teknik ile bilikte donörden sağlıklı mitokondrinin alınması hedefleniyor.

Annelik hastalık taşıyan mitokondrileri varsa bu mitokondriler, vericiden alınan sağlıklıları ile değiştiriliyor. Ancak mitokontdrilerilerin kendi DNA'sı bulunuyor. Bu nedenle bu birleşim sonucu ortaya çıkan çozukta, öz anne ve baabsının yanında eser miktarda da donör DNA'sı yer alıyor.

HER 4 BİN 300 BEBEKTEN BİRİ MİTOKONDRİYAL HASTALIKLA DOĞUYOR

Mitokondriyal hastalıklar, her hücrede bulunan ve besinleri enerjiye dönüştüren mitokondrilerin hasarlı olması ile meydana geliyor. Her 4 bin 300 bebekten biri, öğrenme bozukluğu, kas zayıflığı, diyabet kalp ve ciğer yetmezliği gibi ölümcül olabilecek semptomlarla dünyaya geliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *