» 
»
 

İki hapishanede kanlı isyan çıktı: 14 ölü!

Brezilya'da iki hapishanede isyan çıkmasının ardından güvenlik güçlerinin tüm müdahalelerine rağmen mahkumlar birbirlerine girdiler. Düşman mahkumların arasında çıkan çatışmada 14 kişinin öldüğü açıklaması yapıldı.

Ayaklanmalar Brezilya'nın kuzey doğusunda bulunan Ceara eyaletindeki iki ayrı hapishanede meydana geldi. Karşıt iki cezaevi mahkumlarının isyanlarından sonra, güvenlik güçleri müdahalelerde bulundu. Güvenlik güçlerinin ayıramadığı iki azılı düşman grup çatıştı ve 14 kişi öldü. Brezilya'nın Atlas Okyanusu'na kıyısı bulunan Ceara eyaletindeki iki ayrı hapishanedeki mahkumlar arasında haftasonu bir tartışma çıktı. Hapishanedeki güvenlik görevlilerinin araya girmeleri ile tartışmanın boyutu büyümeden iki grupta birbirinden ayırıldı. Bugün tartışan iki hapistanedeki rakip grupların yeniden isyanda bulunmalarından sonra cezaevi birbirine karıştı.

Güvenlik görevlilerinin durduramadığı isyana, isyanı bastırmak için ulusal güvenlik güçlerinin de desteği eklendi. Ulusal Güvenlik Kuvvetlerinin de takviyesinin ardından isyan kontrol altına alındı. Fakat ortaya çıkan manzara herkesi şaşkına çevirdi. İsyancı mahkumlar tam 14 kişiyi öldürdü. Ölümcül kavganın nedeni halâ araştırılıyor. Yapılan aramalar sırasında mahkumların yapmış oldukları derme çatma bir tünel de bulundu. Yapılan tespitler doğrultusunda hiç bir mahkumun kaçmadığı da teyit edildi.İnsan Hakları Örgütü Brezilya hapishanelerindeki mahkumların kendi aralarında çıkardıkları isyanlardan dolayı ortaya bu şekilde felaketlerin çıktığını ve bunun nedenininde hapishanelerde kapasitenin neredeyse iki katı mahkum olmasından dolayı olduğunu dile getirdi.

2013 senesinde de 1.700 kapasiteli hapishanede 2.500 mahkumun bulunmasından dolayı, aşırı nüfusluluktan mahkumlar arasında bir isyan çıkmış ve 62 kişi ölmüştü. Bu isyan Brezilya'nın en kanlı isyanı olarak kayıtlara geçmişti. 30 saat süren mahkumları durdurma çalışmalarına rağmen onlarca mahkum mermi hedefi olarak delik deşik edilmiş bir şekilde ve yine onlarca mahkum kafası vücudundan ayırılmış bir şekilde ölü olarak ele geçirilmişti.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *