İkinci dönemde okul sütü dağıtılmaya başlandı

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Akdağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, okul sütü programı kapsamında öğrencilere Batıkent Kent Koop İlkokulu'nda süt dağıttı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile okul sütü dağıtımı dolayısı ile Batıkent Kent Koop İlkokulunda düzenlenen programa katıldı. Okul sütü programının ilkokul çağındaki öğrencilere sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılması için 2011-2012 eğitim öğretim yılında bu programın başlatıldığını hatırlatarak, programda 6. yıla girildiğini belirtti.

Sütün yararlarından bahseden Yılmaz, bu sene yaklaşık 30 bin okulda 6 milyon öğrenciye 270 milyon paket süt dağıtılacağını söyledi. İmkanlar el verdiği sürece okul sütü programını sürdüreceklerini ve genişleteceklerinin altını çizen Yılmaz, "Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri süt verilecek. Salı ve Perşembe günü ise üzüm dağıtılacak. Daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir gelecek ancak sağlıklı nesillerle mümkündür. Sağlıklı nesiller de sağlıklı beslenecek, sağlığını koruyacak ve spor yapacak" ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin süt tüketme ihtiyacını karşılayıp, onlara süt ve süt ürünlerini tüketme alışkanlığı kazandırmak için hükümetin bu programı başlattığını vurgulayan Akdağ, " Program başarılı bir şekilde 6. yılına gelmiştir. 2010 yılında yaptığımız araştırma, Türkiye'de süt ve süt ürünlerini düzenli tüketme oranının yüzde 23 olduğunu işaret ediyor. Ancak inanıyorum ki bu araştırmayı şimdi yapmış olsak, ilkokul öncesinde ve ilkokulda düzenli süt içme alışkanlığı kazanan yavrularımızın ilerki yıllarda süt ve süt ürünlerini tüketme alışkanlığını kazandığını görmüş olacağız" dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *