» 
 

İkinci el araçlar için yeni düzenleme referandum sonrası geliyor

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’na ilişkin düzenlemenin referandum sonrasında yayımlanacağını belirten Bakan Tüfenkçi düzenlemede garanti kapsamının 10 bin kilometre olduğunu belirtti.

İkinci el motorlu taşıtlar ile ilgili düzenlemenin hazır olduğunu ifade eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi garanti kapsamının 10 bin kilometre olduğu düzenlemenin referandumdan sonra yayımlanacağını bildirdi. Düzenlemenin sektörle birlikte hazırlandığına işaret eden Tüfenkçi ikinci el otomotiv düzenlemesine sektörün büyük bölümünün olumlu baktığını belirtti. Disipline olması gereken sektörde tüketicilerin korunması gerektiğini ifade eden Bakan Tüfenkçi yapılan yeni düzenleme ile kilometre garanti şartının getirildiğini ve bu bağlamda araç arızalı ise ona göre satılacağını eğer arızalı değilse de kilometre garanti vereceğini kaydetti. Sektörün bu husustan beklentisinin 10 bin kilometre olduğunu belirten Tüfenkçi bu şekilde piyasaya güven ve canlılık geleceğini de ifade etti. "Her önüne gelen 'Ben  galerici oldum, araç satışı yapıyorum' diyemeyecek veya yapıp canı istediği zaman  bırakamayacak." diyen Bakan Tüfenkçi bu işi meslek edinen kişilerin ancak ticaretini yapacağını söyledi. Söz konusu düzenleme ile ilgili olarak kendilerine gelen yansımaların da olumlu olduğuna değinen Tüfenkçi itiraz edecek olanların kendilerine bu itirazlarını iletebileceklerini belirterek düzenlemede şu anda garanti kapsamının 10 bin kilometre olduğunu da ifade etti.

YURT DIŞINDAN GETİRİLEN ARAÇLAR

Sıfır diye yurt dışından getirilen ancak bakanlık müfettişlerince el konulan araçların ülke ithalatında kayba neden olduğunu belirten Tüfenkçi bu araçların ÖTV’lerinin yüzde 25’inin ödenmesi durumunda ise el koyma kararının kaldırıldığını hatırlatarak inceleme başlanmamış araç sahiplerinin durumu bildirerek ÖTV’nin yüzde 15’ini ödemeleri durumunda araçların sahiplerine iade edildiğini de belirtti. Bundan sonra yeni düzenleme ile incelem başlamadan araçları gümrük yedieminlerine almayacaklarını da belirten Tüfenkçi yediemin olarak araçları kendilerine teslim edeceklerini dava bitiminde sonuca gore hareket edeceklerini de kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *