» 
 

İkinci el oto galericiler siftah yapamamaktan şikayetçi

Son günlerde doların rekor seviyede yükselmesi ve Bakanlar Kurulu’nun ÖTV oranlarında yaptığı değişlik ile ikinci el araç satışları durma noktasına geldi. İş yapamaz hale geldiklerini belirten ikinci el oto alım satımı yapan esnaf, uzun zamandır siftah yapamamaktan şikayetçi.

Dolardaki hızlı yükseliş ile birlikte sıfır araçlara yapılan ÖTV zamları sonrasında siftah yapamadan iş yerlerini kapatmak zorunda kaldıklarını dile getiren Diyarbakır’daki oto alım satım esnafı, yaklaşık 3 aydır iş yapamamaktan şikayet etti. Sıfır araçlarda ÖTV’nin 10-12 bin lira arası fark oluşturacağını belirten oto galericiler, ikinci elde ise bu farkın 2-3 bin lira olacağını dile getirdi. Piyasanın zaten durgun olduğunu ifade eden Diyarbakır oto alım satım esnafı, piyasanın tamamen tükenme noktasına geldiğini söyledi.

Diyarbakır oto galericileri “Doların artmasının üzerine ÖTV zammı çok etki edecek. Biz burada sinek avlıyoruz. Sabah geliyoruz akşam eve gidiyoruz. Dün bir araç almaya gittik, 117 bin lira dediler bize, akşama doğru bir daha gittik bize 123 bin lira fiyat biçtiler. Gerçekten Güneydoğu’da insanlar zaten durumu fakir. ÖTV sıfır arabalara 10-12 bin lira fark oluşturacak, ikinci el arabalarda da 2-3 bin lira fark eder. Doların düşmesini bekliyoruz, piyasa çok durgun, zor durumdayız. Birkaç aydır satış bile yapamıyoruz” şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *