» 
 

İkinci el otomobil pazarında bayram hareketliliği yaşanıyor

Kurban bayramına kısa bir süre kala bayramda araba ile işlerini kolaylaştırmak isteyenler araç alım satımında hareketliliğe neden oldu. İkinci el otomobil piyasasında bayram öncesi talep arttı.

İkinci el otomobil alımında Kurban Bayramı bereketi yaşanıyor. Bayramı arabasız geçirmek istemeyen vatandaşlar 30-50 bin lira aralığındaki araçlara ilgi gösterirken, manuel vitesli araçlara göre otomatik vitesli araçlar daha çok rağbet görüyor. Araç alırken fiyat aralığı kadar vites ve motor seçeneği de etkili oluyor. Yakıt ekonomisi açısından dizel araçların avantajlı olduğu bilinse de, benzinli araçlara olan ilgi dizel araçlara göre çok daha fazla. Zira aradaki fiyat farkı ekonomik açıdan müşterileri düşündürüyor.

160 galericinin faaliyet gösterdiği Eskişehir Oto Center Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uçar konuya ilişkin bir açıklama yaparak, bayram öncesinde ikinci el piyasasında hareketliliğin başladığını belirtti. Bu hareketliliğin sebebinin bayrama araçsız girmek istemeyenlerin talepleri olduğunu ifade eden Uçar, ayrıca sıfır ve ikinci el araç fiyatları arasındaki makasın açılmasının da etkili olduğunu vurguladı.

İkinci el araç taleplerinde alım gücüne göre daha çok 30 bin lira ile 50 bin lira araçların talep edildiğini belirten Uçar, bu aralıktaki araç sayısının az olması nedeniyle de müşterilerin taleplerine yetişemediklerini kaydetti. Araçlarını satanların sattıklarıyla kaldıklarını ve 30-50 bin lira aralığında ikinci el araç bulamadıklarını belirten Uçar, bu tarz araç sahiplerinin de satmak istemediklerini ifade etti.
Otomatik vitesli araçlara her geçen gün talebin arttığına dikkat çeken Uçar, sektörün de otomatik araçlara yöneldiğini, motor seçeneğinde ise benzinli araçların ilgi gördüğünü dile getirdi. Uçar "Bundan en önemli etken benzinli araç ile dizel arasındaki fiyat farkının çok fazla olması." şeklinde konuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *