» 
 

İkinci el otoya garanti yükümlülüğü getiriliyor

Satış yapan ya da aracılık eden işletmeler artık motorlu kara taşıtlarının bazı parçalarına satış tarihi itibariyle süre ya da kilometre garantisi verecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, ikinci el otoda garanti yükümlülüğü hakkında bilgi verdi. Tüfenkçi, satış tarihi itibariyle ikinci el kara taşıtı satan ya da satışa aracılık eden işletmelerin motor, şanzıman gibi parçalar için satış tarihi itibariyle belli bir süre ya da kilometre için garanti verme yükümlülüğünde olacaklarını açıkladı.

Galeriden ya da bu işi yapan işletmeden bir aracın alındıktan 5 veya 500 kilometre gidildikten sonra, aracı aldıktan 5 gün arıza vermemesi gerektiğini belirten Tüfenkçi, kilometre sınırını tam netleştirememiş olmakla beraber bu sürenin ikinci el ticaretini zora sokacak bir süre olmadığını ifade etti.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı

Gümrük mevzuatı açısından yurt dışından sıfır olarak ithal edilen ancak AB mevzuatında 2. el olarak değerlendirilen araçların büyük sıkıntı çıkardığını belirten Tüfenkçi, bazı araçlarla yapılan incelemeler sonucu el konulduğunu, bazı araçların ise takibe alınarak incelemelerin sürdüğünü kaydetti. Ülkeye girdikten sonra ikinci, üçüncü hatta dördüncü ele ulaşan araçlar olduğunu belirten Tüfenkçi, bu mevzuat tehdidi altında Türkiye'de 40 bin araç mevcutken, bunların bazılarının incelemelerinin tamamlandığını ve gümrük otoparklarına çekildiğini belirtti.

İkinci el araç satışında getirilen düzenleme ile ilgili ise Tüfenkçi şöyle konuştu:

"Belki hem süre hem kilometre 10 bin kilometre garantisi gibi veya 6 aylık, 1 yıllık gibi yaşına göre, kademesine göre verilecek standart, herkesin kabul edebileceği garantileri de vermek zorunda. Eğer arızalı satıyorsa onu belirtmesi gerekiyor, ikinci el ticaretin de kaporta arızası da olabilir, tamiratı da gerekebilir bunun da ticaretini önlememeniz lazım, o haliyle satması lazım ama bu araç tam, eksiksiz bir araç diye müşteriye satıyorsa, satıcının bunun belli bir garantisini de üstlenmesi gerekir. Taslakta ayrıca ikinci el motorlu kara taşıtı satışlarında noterlerin yükümlülüklerini de düzenledik. Bu kapsamda, noterlere ikinci el taşıt satışlarında yetki belgesiyle, gerekli görülen diğer belgeleri araması ve bu belgeler ibraz edilmeden satış işlemini gerçekleştirmemesi şartını getirdik." Tüfenkçi düzenlemenin 15 gün içinde Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere sevk edileceğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *