» 
 

İkinci el taşıt satışı sınırlanıyor: Bir yılda 3’ten fazla satış yapılamayacak

Vergi kayıplarının önüne geçebilmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni bir düzenleme yapıyor. Buna göre bu işin ticaretini yapmayan vatandaşlar yılda 3’ten fazla ikinci el araç satışı yapamayacak.

İkinci el araç satışı yapan işletmelere ekspertiz raporu ile 10 yaş üstü ve 200 bin km altındaki araçların motor ve şanzıman gibi parçalarına satışı yapan yada aracılık eden işletmelerce garanti verilmesini de öngören düzenleme yapılıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yönetmeliği taslağı hazırlandı.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’na göre ikinci el araç satışını sadece bu işe ilgilenen tacirler ve sanatkarlar yapacak. Böyle bir işi olmayan vatandaşlar ise bir yıl içinde en fazla 3 kez ikinci el araç satışı yapabilecek. İkinci el araç ticareti ile uğraşmayan esnaf ve sanatkarlar ve tacir olmayan özel hukuk tüzel kişiler ise bir yıl içinde 3’ten fazla satış yapabilmeleri için bu taşıtların en az 3 yıl kendileri adına tescilli olması şartı bulunuyor. Bu şekilde ikinci el taşıt ticaretinde kayıt dışı faaliyetler nedeniyle oluşan vergi kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Taslağa göre, taşıt satışa sunulurken üzerinde tanıtıcı bilgilerin yer aldığı bir “tanıtım kartı” bulundurulması uygulamasının hayata geçirilmesi de planlanıyor. Satılacak araca ilişkin alacakları ekspertiz raporunun bir kopyasını ise işletmeler alıcıya teslim edecek ve bu sayede tüketici taşıtın durumu ile ilgili bilgi sahibi olacak ve herhangi bir endişe taşımayacak.

10 yaş ya da 200 bin kilometrenin altındaki taşıtlar için satışı yapan yada aracılık eden işletme motor, şanzıman gibi önemli parçaların garantisini verecek ve bu garanti 6 ay veya 10 bin kilometre geçerli olacak.

Galeri olarak bilinen ikinci el taşıt satışı yapan işletmelerin, toplu işletmelerin ve ikinci el taşıt pazarlarının da fiziksel şartlarının belirleneceği düzenlemede bu şartları taşımayan işletmelere ruhsat verilmemesi de yer alıyor.

İkinci el ticareti yapan işletmeler adına yapılan noter satışlarında yetki belgesi, vekaleten yapılan satışlarda satış sertifikası ve adına yapılan işletmenin yetki belgesi aranacak ve bu belge olmaksızın satış gerçekleşmeyecek. Bir yıl zarfında vatandaşların vekaleten yapılan 3. Satış sonrasındaki satışlarında ise yetki belgesi ve satışı yapan kişi adına düzenlenmiş satış sertifikası aranma şartı geliyor.

Taslakta yer alan bir diğer madde ise yeni işletme açacaklarla ilgili. Buna göre ikinci el satış ticareti yapacak olan her bir işletme için yetki belgesi zorunluluğu getiriliyor. Peki yetki belgesi nasıl alınacak? Bunun için ilgili kişilerin medeni hakları kullanma ehliyeti olması, müflis olmaması, hırsızlık, dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçlardan hüküm almamış olması ile satış sertifikasına sahip olması gerekiyor. Bu belgelerin alınmasında ise ikinci el satış ticareti yapılacak işletmenin olduğu yerdeki ticaret il müdürlükleri yetkili olacak. Bu işletmelerde çalışanlar için de artık belge şartı var. Satış personeli gereken eğitim ve sınav şartlarını sağlarsa “ satış sertifikası” alma hakkına sahip olacak.

Bu taslak, ilgili kurum ve kuruluşların önerileri doğrultusunda değerlendirmeler yapılacak ve en kısa sürede yayımlanarak Başbakanlığa gönderilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *